Indie wysłały na orbitę Ziemi 20 satelitów

Indie podczas jednej misji z powodzeniem wysłały na orbitę Ziemi 20 satelitów, które w większości będą wykorzystywane przez amerykańskie firmy. Komentując to wydarzenie premier Narendra Modi podkreślił, że był to "monumentalny wyczyn".

Satelity zostały wyniesione na orbitę Ziemi przez rakietę PSLV-C34
Satelity zostały wyniesione na orbitę Ziemi przez rakietę PSLV-C34123RF/PICSEL

Indie nie są jednym państwem, któremu udało się wysłać wiele satelitów podczas jednej misji. Rekord należy do Rosji, która w 2014 roku za jednym razem umieściła na orbicie okołoziemskiej 37 urządzeń. Satelity zostały wyniesione na orbitę Ziemi przez rakietę PSLV-C34. Wśród nich jest satelita Cartosat-2 oraz 19 innych. Wszystkie, poza trzema, należą do międzynarodowych klientów, z czego ponad połowę stanowią Amerykanie.

Agencja Reutera tłumaczy, że rozwój programu kosmicznego jest jednym z priorytetów rządu premiera Modiego. Dwa lata temu Indie zrealizowały misję wysłania na orbitę Marsa sondy kosmicznej. Zadaniem sondy Mangalyaan, wyniesionej w przestrzeń kosmiczną w listopadzie 2013 roku, jest zbieranie informacji naukowych. Urządzenie dotarło na orbitę Marsa we wrześniu 2014 roku. Koszt misji to 4,5 miliarda rupii (73 miliony dol.).

Dzięki sukcesowi tego przedsięwzięcia Indie stanęły w jednym szeregu z USA, Rosją (ZSRR) i Europą (Europejską Agencję Kosmiczną) jako kraj, który wysłał misję badającą Marsa. Indie prowadzą własny program kosmiczny od roku 1963 i od tego czasu zaprojektowały, zbudowały i umieściły na orbicie Ziemi wiele własnych satelitów. Indyjski przemysł kosmiczny świadczy usługi komercyjne, wynosząc na orbitę Ziemi satelity innych państw.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas