Jaki będzie kolejny cykl słoneczny?

Trwa obecnie minimum kończącego się właśnie 24. cyklu aktywności słonecznej. Astronomowie już zadają sobie pytanie, jak silny będzie kolejny cykl i kiedy możemy się spodziewać jego maksimum?

Porównanie aktywności słonecznej na początku cyklu oraz podczas pierwszego maksimum w 24 cyklu
Porównanie aktywności słonecznej na początku cyklu oraz podczas pierwszego maksimum w 24 cyklu materiały prasowe

Kończący się obecnie 24. cykl aktywności słonecznej zaczął się "oficjalnie" w grudniu 2008 roku. Cykl miał dwa maksima: pierwsze na przełomie 2011 i 2012 roku oraz drugie na początku 2014 roku. Był to pierwszy cykl słoneczny, w którym drugie maksimum było silniejsze od pierwszego.

Co ciekawe, najsilniejszy rozbłysk w całym cyklu nastąpił we wrześniu 2017 roku, ponad trzy lata po drugim maksimum. Wówczas notowano także coraz dłuższe okresy bez plam słonecznych, a w 2018 roku ta tendencja się jeszcze pogłębiła. W 2019 roku łącznie było już łącznie ponad 60 dni bez plam słonecznych (stan na 10 kwietnia 2019).

Jaki będzie kolejny cykl aktywności słonecznej? Na tegorocznym NOAA Space Weather Workshop pojawiła się prognoza 25 cyklu. Przede wszystkim, nowy cykl może rozpocząć się na przełomie 2019 i 2020 roku, choć może to nastąpić i później.

Przewiduje się obecnie, że nadchodzący cykl będzie stosunkowo mało aktywny, podobnie jak poprzedni. Przewidywana liczba Wolfa, najprostszy szacunek aktywności słonecznej, to zakres pomiędzy 95 -  130 dla maksimum lub maksimów 25 cyklu. Dla porównania – przeciętna wartość liczby Wolfa z cykli słonecznych z XX wieku zawierała się w zakresie od 140 do 220.

Maksimum 25 cyklu słonecznego powinno nastąpić pomiędzy 2023 a 2026 rokiem. Jest możliwe, że znów zaobserwujemy dwa oddzielne maksima – podobnie jak w obecnym cyklu północna półkula będzie miała swoje maksimum w innym czasie niż południowa półkula naszej Dziennej Gwiazdy.

September 2017 Starts With Flare

Oczywiście, jest dość prawdopodobne, że poza okresem maksimum nastąpią także silniejsze rozbłyski, w tym najbardziej energetycznej klasy X. Najwięcej zjawisk tego typu powinno jednak nastąpić pomiędzy 2023 a 2026 rokiem. W tym samym czasie powinniśmy także zarejestrować wiele zjawisk geomagnetycznych, takich jak zorze polarne oraz zakłócenia w pracy niektórych satelitów.

Prognoza aktywności słonecznej na nowy cykl jest jeszcze dość niepewna. Dokładność prognozy wzrośnie w ciągu dwóch pierwszych lat nowego cyklu, gdy zostanie już zanotowany wzrost aktywności słonecznej.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas