Jowisz nie orbituje wokół Słońca
Jowisz jest naprawdę ogromny. Naukowcy odkryli, że z powodu swojej dużej masy, planeta ta tak napawdę nie krąży wokół Słońca. Jak to możliwe?
Z masą 2,5 razy większą o mas wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego, Jowisz jest na tyle duży, że środek ciężkości między nim a Słońcem nie znajduje się wewnątrz gwiazdy, a w punkcie tuż nad jej powierzchnią. Można zatem stwierdzić, że Jowisz orbituje wokół tego punktu, który formalnie znajduje się poza Słońcem.
Jak dokładnie to działa? Kiedy mały obiekt krąży wokół dużego obiektu w przestrzeni, mniejszy z nich nie porusza się po idealnym okręgu wokół większego. Zamiast tego, oba obiekty orbitują wokół ich wspólnego środka ciężkości.
W przypadku układu ciał takiego jak Ziemia-Słońce, środek ciężkości znajduje się blisko centrum większego obiektu. Większy obiekt praktycznie się nie porusza, a mniejsze z ciał zatacza wokół niego niemal idealny okrąg. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zależności grawitacyjnej obiektów, z których jeden z nich ma masę znikomą w stosunku do masy większego. Tak właśnie dzieje się w układzie ISS-Ziemia, ale także w przypadku większości naszych sąsiednich planet - Merkurego, Wenus, Marsa, a nawet Saturna. Wyjątkiem jest Jowisz.
Ten gazowy gigant ma tak dużą masę, że środek ciężkości układu Jowisz-Słońce znajduje się 1,07 promienia słonecznego od środka Słońca. Jest to centrum, wokół którego orbituje zarówno nasza gwiazda, jak i Jowisz. Oznacza to, że w istocie Jowisz i Słońce poruszają się w przestrzeni razem, choć zdecydowanie różnią się rozmiarami.