Kolejna edycja MEDmeetsTECH za nami
24 listopada w Poznaniu odbyła się kolejna edycja konferencji MEDmeetsTECH. Tym razem tematem przewodnim było Mobile & Digital Health. W Starym Browarze zgromadziło się ponad 140 przedstawicieli sektora medycyny, nowych technologii i biznesu.
"Jednym z głównych wyzwań w tworzeniu innowacyjnych projektów w medycynie jest bariera językowa. Rozumiana nie jako rozmawianie po polsku, angielsku lub niemiecku, ale mówienie językiem lekarzy, biznesu, startupowców czy programistów. Musimy starać się poznać drugą stronę i zrozumieć realia, w jakich funkcjonuje", powiedziała Angela Hobbs, Managing Director w Triteq, gość specjalny piątkowej konferencji MEDmeetsTECH w Poznaniu.
"Na tegorocznej edycji mieliśmy przyjemność gościć Angelę Hobbs z Wielkiej Brytanii. Na co dzień współpracuje ona ze startupami medycznymi, miedzy innymi z Sillicon Valley. W swojej pracy pomaga w rozwoju produktu od projektu urządzeń aż po ich certyfikację. Angela podzieliła się 10 radami, jakie startupowcy powinni wziąć do serca, by rozwinąć globalną firmę. Pierwszą z nich było zadbanie o poprawną komunikację z przedstawicielami różnych branż", dodała Justyna Uman-Ntuk, jedna z organizatorek konferencji.
Typowy użytkownik smartfona, sięga po niego ok 88 razy dziennie, a ilość osób używających tego sprzętu rośnie z roku na rok. Stanowi to ogromny potencjał i zmianę w podejściu do leczenia. Pacjent może kontrolować stan zdrowia w trybie ciągłym, a nie tak jak było to do tej pory - kilka razy dziennie lub tygodniowo. Mobilne rozwiązania mogą wspierać szczególnie pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe ze strony układu krwionośnego (nadciśnienie) oraz oddechowego (astma, POChP). Dane pokazują, że zmniejsza się ilość planowanych wizyt, natomiast zwiększa ilość... nagłych. Wyłapywane są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta sytuacje, które inaczej zostałyby niezauważone.
"Wydarzenie to przede wszystkim źródło eksperckiej wiedzy. Na scenie pojawili się polscy i zagraniczni eksperci. Konferencję otworzył dr n. med. Paweł Balsam mówiąc o trendach w rozwiązaniach mobilnych w medycynie. Rozmawialiśmy o rynku aplikacji mobilnych z Arturem Oleschem, redaktorem czasopisma OSOZ autorem raportu 162 aplikacje mobilne oraz o empowered patient (pacjent świadomy) z Szymonem Zysko z S3 Group", powiedział Janusz kowalski, drugi pomysłodawca MEDmeetsTECH.
Swoimi doświadczeniami w rozwijaniu biznesu podzielili się dr n. med. Łukasz Kołtowski, pomysłodawca MySpiroo, Mateusz Kierepka z MedApp oraz Ligia Kornowska z Medycznego Centrum Telemonitoringu analizującego obrazy z tele-KTG Pregnabit. W sesji startup zaprezentowały się młode prodjekty które mają ambicję podbić świat medyycny - Biolumo, Medidesk, ApoQlar oraz QuickerSim.
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji był Startup Weekend Med-Tech. Kolejna edycja MEDmeetsTECH odbędzie się w kwietniu w Warszawie w tematyce telemedycyny. Wydarzenie będzie rozszerzone o spotkania przedstawicieli placówek medycznych z dostawcami nowych technologii i startupami.