Megalodony mogły mieć nawet 20 metrów długości

​Megalodon był znacznie większy niż wskazywały na to poprzednie badania. Eksperci przekonują, że dorosłe osobniki mogły rosnąć do rozmiarów blisko 20 metrów.

Megalodon - grafika 3D przedstawiająca drapieżnika
Megalodon - grafika 3D przedstawiająca drapieżnika123RF/PICSEL

Victor Perez, wówczas doktorant w Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, uczył, jak używać wydrukowanych w 3D replik zębów megalodona do obliczania rozmiarów starożytnego rekina. Rozpiętość pomiarów wahała się w przedziale 20-45 m.

- Sprawdzałem, jak to się stało, czy uczniowie użyli złego równania, a może zapomnieli przeliczyć jednostki? Ale bardzo szybko stało się jasne, że to nie studenci popełnili błąd. Po prostu równania nie były tak dokładne, jak przewidywaliśmy - powiedział Victor Perez.

Równania, o których mowa, były używane od 2002 r. i zostały "ślepo zaakceptowane".

Szczęka megalodona, podobnie jak większości rekinów, zbudowana była z miękkiej chrząstki, która rozkłada się krótko po śmierci. Jednak szkliwo zębów jest zachowane całkiem dobrze i jest to coś, co przeciętny megalodon zrzucał tysiące razy w ciągu swojego życia.

Aby jednak prawidłowo oszacować wielkość rekina na podstawie jego zęba, naukowcy muszą wiedzieć, z którego miejsca w jego jamie ustnej on wypadł. Warto wiedzieć, że im dalej ząb znajduje się od przedniej części szczęki, tym większy jest szacowany rozmiar zwierzęcia.

Rzadko zdarza się, że naukowcy znajdują kompletny zestaw szczęk megalodona, ale tak właśnie stało się w 2015 roku, kiedy kolekcjoner skamielin przekazał niemal kompletny zestaw zębów megalodona do Muzeum Florydy, gdzie obecnie pracuje dr Perez.

Wizja, jak mógł wyglądać protoplasta rekinów  Zdjęcie. Karen Carr. Fot. Wikipedia
Wizja, jak mógł wyglądać protoplasta rekinów Zdjęcie. Karen Carr. Fot. WikipediaWikipedia

On i  Megan Higbee Hendrickson, nauczycielka z Academy of the Holy Names, współpracowali wtedy nad lekcją dla uczniów, której celem było dopasowanie wydrukowanych w 3D replik zębów do pozycji w szczęce.

Podczas gdy nauczyciele spodziewali się małych rozbieżności, nie mieli pojęcia, że będą one wynosić nawet 30 metrów. Teddy Badaut, francuski paleontolog, zasugerował pomiar szerokości, a nie wysokości zębów, aby określić wielkość megalodona. Naukowcy przeanalizowali 11 zestawów kopalnych zębów różnych gatunków rekinów, w tym żarłacza białego, najbliższego żyjącego krewnego megalodona, by sprawdzić, czy ta technika ma sens.

Nadal istnieje margines błędu wynoszący ok. 3 m, gdy stosuje się go do największych rekinów, ponieważ nie jest jasne, jak szeroka była szczęka megalodona.

"Teraz wiesz": Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas