Największa symulacja wszechświata w historii

Naukowcy stworzyli największą symulację wszechświata. Zawiera ona 25 mld wirtualnych galaktyk i została utworzona z myślą o kolejnej misji kosmicznej ESA.

Kosmiczna sieć łączy wszystkie galaktyki we wszechświecie
Kosmiczna sieć łączy wszystkie galaktyki we wszechświeciemateriały prasowe

Symulacja wszechświata została stworzona przez superkomputer IBM Piz Daint ze szwajcarskiego Swiss National Computing Center, a jej wykonanie zajęło 80 godzin.

Stworzenie tak złożonej symulacji nie jest łatwe. Udało się ją wykonać dzięki kodowi PKDGRAV3, który powstał z myślą o opisywaniu dynamiki ciemnej materii w różnych strukturach wszechświata. Punktem wyjścia symulacji był wszechświat z 2 bln "makrocząsteczek" ciemnej materii. Przedstawiają one olbrzymie plamy ciemnej materii, które występują w naszym kosmicznym sąsiedztwie.

Największa symulacja wszechświata jest obecnie wykorzystywania do testów statku kosmicznego Euclid, który w 2020 r. ma zostać wystrzelony w kosmos. Zadaniem Euklidesa będzie odkrycie tajemnic ciemnej materii i ciemnej energii.

Ciemna energia jest przyczyną przyspieszonej ekspansji wszechświata. Ciemna materia jest odpowiedzialna za to, że galaktyki zachowują swój kształt, mimo iż nie jesteśmy w stanie jej bezpośrednio zaobserwować.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas