Nanogąbki do walki z koronawirusem
Naukowcy mają pomysł, jak zastopować SARS-CoV-2 przed wnikaniem do komórek płuc. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nanotechnologii.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i National Emerging Infectious Diseases Laboratories (NEIDL) opracowali terapię, która może być skuteczna nie tylko w walce z SARS-CoV-2, ale i innych wirusów, m.in. grypy i Eboli.
SARS-CoV-2 atakuje płuca, bo jest w nich dużo receptorów pozwalających na wniknięcie do wnętrza komórek. Naukowcy wykorzystali to do stworzenia kropelek polimeru zawierających białka błonowe komórek płucnych - ich zadaniem jest "odwrócenie uwagi" wirusa od prawdziwej tkanki płuc. Nanotechnologiczne "gąbki" wiążą się z SARS-CoV-2 lepiej niż żywe komórki, co stanowi krok w stronę walki z COVID-19.
- Domyślamy się, że gąbka działa jak wabik, konkuruje z komórkami o wirusa. Są to małe kawałki plastiku, zawierające tylko zewnętrzne części komórek, w których nie ma żadnej wewnętrznej maszynerii komórkowej zawartej w żywych komórkach. Pod względem koncepcyjnym jest to prosty pomysł. Usuwa wirusa jak gąbka - powiedział Anthony Griffiths, mikrobiolog NEIDL, jeden z autorów odkrycia.
Aktualne wyniki badań są oparte na hodowlach komórkowych, ale naukowcy już planują przeprowadzenie testów z udziałem pacjentów.