NASA bez dostępu do ISS?

NASA może stracić dostęp do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W 2019 r. po prostu mogą nie mieć jak się na nią dostać.

Tak może wyglądać Starliner Boeinga
Tak może wyglądać Starliner Boeingamateriały prasowe

Government Accountability Office (GAO) uważa, że opóźnienia Boeinga i SpaceX w dostarczeniu nowych statków kosmicznych - Starlinera i Crew Dragon - mogą sprawić, że NASA zostanie na lodzie. Obie firmy miały zaprezentować gotowe statki w 2016 r., ale zostało to przesunięte najwcześniej do 2019 r.

Stanowi to dla NASA pewien problem, ponieważ obecna umowa z Rosją o transport astronautów na statkach kosmicznych Sojuz wygasa w listopadzie 2019 r. Jeżeli Boeing i SpaceX nie przygotują gotowych statków kosmicznych, astronauci NASA nie będą mieli jak dostać się na ISS.

Aby statki kosmiczne dostały certyfikat pozwalający na transport ludzi, muszą spełnić szereg wymogów i udowodnić, że są wystarczająco bezpieczne. Przewidywany termin ukończenia lotów testowych Boeinga to grudzień 2019 r., a w przypadku SpaceX styczeń 2020 r.

Statek kosmiczny zostaje bezpieczny do latania, gdy szansa na porażkę przy każdym wystrzeleniu wynosi 1:270. Niektórzy uważają, że osiągnięcie takiego pułapu nie jest możliwe, a ryzyko śmierci członka załogi powinno być mniejsze niż 1:150.

Jeżeli statki kosmiczne Boeinga i SpaceX nie będą gotowe na czas, jest mało prawdopodobne, by NASA zdecydowała się na zakupienie dodatkowych miejsc na rosyjskich Sojuzach. Miejsca są zazwyczaj przydzielane z około trzyletnim wyprzedzeniem, więc teraz amerykańska agencja mogłaby zarezerwować miejsca na 2021 r.

Co może NASA zrobić? Jedną z opcji jest zmiana harmonogramu, tak by ostatni astronauci wrócili z ISS w styczniu 2020 r., a nie listopadzie 2019 r. Oznaczałoby to, że spędziliby dodatkowe dwa miesiące w kosmosie, co dałoby czas na dokończenie testów Starlinera i Crew Dragona.

NASA potwierdziła, że zajmie się planem awaryjnym dostępu do ISS, ale nie zamierza się śpieszyć z certyfikacją statków kosmicznych Boeinga i SpaceX.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas