Niewydolność serca to przeszłość? Odkryto kluczowe białko

Naukowcy z University of California zidentyfikowali kluczowy element leżący u podstaw niewydolności serca. Dzięki jego odkryciu być może uda się uratować miliony istnień na całym świecie.

Czy białko RBFox2 pomoże wyleczyć niewydolność serca?
Czy białko RBFox2 pomoże wyleczyć niewydolność serca?123RF/PICSEL

Zespół uczonych pod kierownictwem Xiang-Donga Fu odkrył, że białko znane jako RBFox2 odgrywa kluczową rolę w procesach osłabienia mięśnia sercowego, które prowadzi do niewydolności tego organu.

Wbrew nazwie, niewydolność serca nie oznacza, że narząd ten przestaje całkowicie działać, ale że jest osłabiony w stopniu uniemożliwiającym mu pompowanie wystarczających ilości krwi do organizmu. Do schorzeń, których konsekwencją może być niewydolność serca, zalicza się chorobę wieńcową, wysokie ciśnienie krwi i wiele wad wrodzonych. Na niewydolność serca nie ma jednej skutecznej recepty - przypadłość można tłumić, stosując przeróżne leki, zmieniając styl życia, a w niektórych przypadkach nawet przeszczep organu.

Zespół Fu przeanalizował zmiany komórkowe, do których dochodzi w osłabionym mięśniu sercowym, który ma problemy z utrzymaniem prawidłowego przepływu krwi. Konsekwencją jest dekompensacja, czyli przerwanie odpowiednich dostaw krwi. Do tej pory naukowcy niewiele wiedzieli na temat tego procesu. Teraz zbadano białko RBFox2, które jest istotne na wczesnym etapie rozwoju serca i podczas wykształcania jego kluczowych funkcji. Teraz okazało się, że proteina ta ma także znaczenie w procesie dekompensacji.

Naukowcy wywołali u laboratoryjnych myszy proces podobny do niewydolności serca, a następnie sprawdzili poziom białka RBFox2. Okazało się, że jego stężenie w sercach żywych myszy było obniżone przez 5 tygodni od daty eksperymentu. Wyciągnięto wnioski, że redukcja RBFox2 i spadek funkcjonalności mięśnia sercowego są ze sobą powiązane.

To odkrycie może przyczynić się do opracowania nowych leków na niewydolność serca. Konieczne są kolejne badania, ale wiele wskazuje na to, że to podwyższając poziom RBFox2 w organizmie, można wzmocnić najważniejszy mięsień naszego organizmu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas