Niezwykłe chmury na marsjańskim niebie
Nad Marsem zaobserwowano tajemnicze, błyszczące chmury. Czym one są?
Ze względu na cienką, suchą atmosferę, chmury na Marsie są rzadszym zjawiskiem niż na Ziemi. Łazik Curiosity zaobserwował ostatnio kilka niezwykłych formacji, które wyglądają naprawdę niezwykle.
Według NASA, pochmurne dni na Marsie zwykle występują wokół równika w najzimniejszym okresie roku, czyli wtedy, gdy Mars jest najdalej od Słońca na swojej lekko eliptycznej orbicie. Dwa lata temu jednak chmury zaczęły pojawiać się wcześniej niż się powszechnie spodziewano, a w tym roku trend ten utrzymał się, z wczesnymi chmurami pojawiającymi się w styczniu, a także na większych wysokościach.
Większość marsjańskich chmur jest zbudowana z kryształków lodu wodnego, które mienią się światłem odbitym od Słońca. Takie chmury zazwyczaj znajdują się ok. 60 km nad powierzchnią planety. Okazuje się jednak, że wyżej położone chmury, które łazik Curiosity niedawno zaobserwował, mogą być wykonane z zamrożonego dwutlenku węgla (tzw. suchego lodu) zawieszonego w wyższej, zimniejszej części nieba.Na Marsie mogą występować również tzw. obłoki srebrzyste i obłoki iryzujące, które obserwowane na Ziemi wyglądają spektakularnie - a co dopiero na Marsie!