Odkryto najstarszego przodka pająków i skorpionów
Naukowcy odkryli najstarszego przedstawiciela podtypu szczękoczułkowców, do których zalicza się m.in. skorpiony i pająki.
Mollisonia plenovenatrix jest najstarszym przedstawicielem podtypu szczękoczułkowców. Nowy gatunek został zidentyfikowany na podstawie skamieniałości pochodzących z łupków z Burgess w Górach Skalistych w Kanadzie. Obszar ten zawiera mnóstwo skamieniałości i jest znany z tkanek miękkich zachowanych w idealnym stanie. Mollisonia plenovenatrix był niewielki - prawdopodobnie wielkości kciuka. Pomimo swoich rozmiarów budził przerażenie w świecie przyrody.
Miał duże oczy, długie odnóża i kilka par kończyn do wykrywania, chwytania i zjadania zdobyczy. Zwierzę miało także szczękoczułki. Nowo odkryty gatunek żył w wozie, a długich odnóży używał do polowania w pobliżu dna morskiego. Miał aparat oddechowy podobny do skrzeli.
Podczas gdy niektóre badania sugerują, że szczękoczułkowce mogły żyć ponad 500 mln lat temu, wielu naukowców uważa, że powstały one w samym sercu eksplozji kambryjskiej.