Odkryto nowy gatunek pradawnego rekina

Naukowcy odkryli gatunek tajemniczego rekina związanego z megalodonem. Okazuje się, że ziemskie oceany były kiedyś bardziej przerażające niż nam się wydaje.

Nowo odkryty gatunek Megalolamna paradoxodon był powiązany z megalodonem
Nowo odkryty gatunek Megalolamna paradoxodon był powiązany z megalodonem123RF/PICSEL

Odkryte szczątki tajemniczego rekina wielkości samochodu, są sprzed 20 mln lat temu. Zwierzę pływało wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Pacyfiku. Nowy gatunek jest spokrewniona z megalodonem, czyli wymarłą rybą chrzęstnoszkieletową, największą ze znanych ryb drapieżnych, przodkiem dzisiejszych wielkich rekinów białych. Istnieje duża luka, obejmująca 45 mln lat, zanim pojawił się nowy gatunek.

- Fakt, że tak duży rekin o tak szerokiej dystrybucji geograficznej uniknął rozpoznania przez tak długi czas, pokazuje, jak wciąż niewiele wiemy o starożytnych morskich ekosystemach - powiedział Kenshu Shimada z Uniwersytetu DePaul, główny autor badań.

Nowo odkryty gatunek został nazwany Megalolamna paradoxodon. Nazwa gatunkowa paradoxodon odnosi się do faktu, że rekin pojawił się nagle w zapisach geologicznych, po tym jak podzielił się ze swoim najbliższym krewnym, Otodusem, ok. 45 mln lat wcześniej.

Do tej pory znaleziono tylko pięć 5-centymetrowych zębów nowego gatunku. Namierzono je w Kalifornii, Karolinie Północnej, Japonii i Peru, czyli miejscach obejmujących większość wybrzeży Pacyfiku i Atlantyku. Na podstawie tych szczątków, uczeni szacują, że rekin mieć 3,7 m długości, co czyni go znacznie mniejszego od megalodona (ten mógł mieć nawet 18  m długości). Szczątki odkrytego rekina sugerują, że żył on 23-2,6 mln lat temu. Megalolamna paradoxodon górował nad rybami średniej wielkości i był tylko nieco mniejszy od dzisiejszych żarłaczy białych.

Zęby Megalolamna paradoxodon
Zęby Megalolamna paradoxodonmateriały prasowe

Odnalezione zęby wyglądają podobnie do zębów współczesnych rekinów, z kilkoma drobnymi różnicami.

- Na pierwszy rzut oka, zęby Megalolamna paradoxodon wyglądają jak gigantyczne zęby rodzaju Lamna, który obejmuje współczesnego żarłacza śledziowego i rekin łososiowego. Ale kopalne zęby są zbyt mocne dla Lamna i pokazują mozaikę cech stomatologicznych przypominających rodzaj Otodus. Stwierdziliśmy zatem, że jest to nowy gatunek, który należy do rodziny Otodonitidae, bez bezpośredniego związku z Lamna - dodał Shimada.

Odkrycie nowego gatunku rekina uzupełnia naszą wiedzę o ewolucji tych ryb. Niezbędne są dalsze badania, ale wiele wskazuje na to, że już wkrótce światło dzienne ujrzy nowa klasyfikacja rekinów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas