Osoby leworęczne bardziej narażone na schizofrenię

Osoby leworęczne w nieco inny sposób wykorzystują mózg od praworęcznych. Teraz naukowcy ujawnili, że wiąże się to również z większą podatnością na choroby psychiczne, takie jak schizofrenia.

Osoby leworęczne mogą mieć częściej problemy psychiczne
Osoby leworęczne mogą mieć częściej problemy psychiczne123RF/PICSEL

Zespół badawczy z Uniwersytetu Yale doszedł do wniosku, że dominacja lewej ręki może wiązać się u człowieka z podatnością na rozwój niebezpiecznych chorób psychicznych. Wśród ludzi cierpiących na zaburzenia afektywne (np. depresję) można wyróżnić blisko 11 proc. osób leworęcznych. A wśród Amerykanów zaledwie 10 proc. społeczeństwa jest leworęczna.

Natomiast jeżeli chodzi o poważniejsze zaburzenia psychiczne (np. schizofrenię), statystyki ulegają poważnemu zaburzeniu - aż 40 proc. wszystkich chorych stanowią osoby leworęczne.

U takich osób wyraźnie rozwinęła się prawa półkula mózgu, która zapewnia im większą kreatywność i lepszą intuicję. Może jednak częściej prowadzić do halucynacji i zaburzeń psychicznych, w których traci się kontakt z rzeczywistością.

Osoby leworęczne powinny być zatem uczulone, że wystąpienie wspomnianych chorób psychicznych może być konsekwencją ich specyficznej budowy mózgu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas