Pierwsza terapia genowa zatwierdzona przez Komisję Europejską

Holenderska firma uniQure otrzymała od Komisji Europejskiej pozwolenie na start pierwszej w historii terapii genowej.

Pierwsza terapia genowa uniQure dostała pozwolenie od Komisji Europejskiej
Pierwsza terapia genowa uniQure dostała pozwolenie od Komisji Europejskiej123RF/PICSEL

Terapia genowa nazwana Glybera ma pomagać pacjentom cierpiącym z powodu rzadkiej choroby genetycznej - hiperchylomikronemii. Jest to bardzo rzadkie schorzenie (średnio 1-2 przypadki na milion) objawiające się zaburzeniami w metabolizmie znajdujących się we krwi kropelek tłuszczu, spowodowane mutacją genu odpowiedzialnego za produkcję lipazy lipoproteinowej.

Schorzenie może prowadzić do poważnych powikłań - chronicznego zapalenia trzustki, cukrzycy lub licznych problemów kardiologicznych. Jedyną znaną do tej pory metodą walki z hiperchylomikronemią było przestrzeganie diety niemal całkowicie pozbawionej tłuszczów.

Dzięki innowacyjnej terapii genowej, podejście do walki z chorobą może się zmienić. Glybera stabilizuje metabolizm tłuszczów, umożliwiając normalne życie chorym na hiperchylomikronemię.

Terapia uniQure przeszła kilka niezależnych testów klinicznych, które potwierdziły jej skuteczność. To dopiero pierwszy krok w walce ze śmiertelnymi schorzeniami. UniQure planuje udostępnić na rynek terapie genowe dla chorych na porfirię, hemofilię, chorobę Parkinsona oraz zespół Sanfilippo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas