Pierwsza wątroba stworzona przy użyciu drukarki 3D
Naukowcom z firmy Organovo udało się stworzyć przy użyciu drukarki 3D pierwszą, w pełni funkcjonalną wątrobę. Czy oznacza to, że jesteśmy krok bliżej drukowania organów do transplantacji?
Wątroby stworzone przez Organovo są niewielkie - mają rozmiar tylko 0,5 na 4 mm, jednak są w stanie wykonać większość funkcji pełnowymiarowego narządu. Do ich wykonania wykorzystano 20 warstw nałożonych na siebie hepatocytów oraz komórek Browicza-Kupffera, a także dodano niewielką ilość komórek z naczyń krwionośnych, które odżywiają wątrobę w tlen i składniki pokarmowe.
Cały materiał biologiczny wykorzystany w eksperymencie pochodzi z tkanek pozostałych po operacjach i biopsjach. Potwierdza to po raz kolejny niesamowite zdolności regeneracyjne tego organu.
Już teraz stworzone przy użyciu drukarki 3D wątroby mogą być przydatne w branży farmaceutycznej, bowiem można na nich dowolnie testować toksyczność nowych leków, zanim te zostaną podane ludziom.
Następnym krokiem w badaniach Organovo jest stworzenie pełnowymiarowej wersji narządu, która będzie nadawała się do przeszczepu. Największym przeszkodą w realizacji tego celu może okazać się rekonstrukcja skomplikowanej siatki naczyń krwionośnych.