Polska firma stworzyła karabin przeciwko dronom

Firma Hertz Systems z Zielonej Góry stworzyła specjalny karabin pozwalający na zestrzeliwanie dronów. Konstrukcja może posłużyć do neutralizacji wybranych statków.

System HAWK został zaprezentowany / fot. Hertz Systems/Facebook
System HAWK został zaprezentowany / fot. Hertz Systems/Facebookmateriały prasowe

Polska Firma Hertz Systems zlokalizowana w Zielonej Górze zaprezentowała nowy system antydronowy oznaczony jako HAWK. Oprócz tego, przedsiębiorstwo pochwaliło się także systemem Hawk Hacking System. Został on opracowany wraz z jedną z izraelskich firm zajmujących się wyspecjalizowanymi technologiami wojskowymi.

Jak działa system przeciwko dronom od Hertz System? Rozwiązanie automatycznie oraz pasywnie wykrywa dane drony latające na określonym terenie i w tym samym momencie, w czasie rzeczywistym pokazuje odbiorcy, z jakim dronem ma do czynienia. Na ekranie w systemie Hertz Systems pojawia się więc jego nazwa oraz szczegółowe dane. Co ciekawe, system opracowany wraz z Izraelczykami ma pozwolić na sprawne włamywanie się do latających dronów oraz przejmowanie nad nimi kontroli. Tym samym oprogramowanie Hertz System jest w stanie wymusić lądowanie drona, nawet jeśli został on zaprogramowany w inny sposób. Całe rozwiązanie nie zakłóca działania innych dronów oraz systemów w pobliżu.

Jeśli system zawiedzie, wtedy też użytkownik może skorzystać ze specjalnego karabinu, który ma wysyłać wiązkę częstotliwości bezpośrednio w kierunku drona, przejmując nad nim kontrolę. Twórcy w Hertz System informują, że po przejęciu wrogiego drona nie ma żadnej możliwości na uzyskanie ponownej kontroli nad pojazdem. Zasięg ręcznego neutralizatora wynosi około dwóch kilometrów.

Firma oferuje ręczne neutralizatory dronów / fot. Hertz Systems/Facebook
Firma oferuje ręczne neutralizatory dronów / fot. Hertz Systems/Facebookmateriały prasowe

Gdzie sprawdzi się nowy system od Hertz Systems? Między innymi dookoła aresztów czy też na lotniskach. Oprogramowanie wraz z jego wdrożeniem dla pojedynczego lotniska wyceniono na 20 milionów złotych. Koszt jednego, ręcznego neutralizatora to z kolei około 75 tysięcy złotych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas