Przełomowy przeszczep narządów od pacjentów HIV pozytywnych

Lekarze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili przełomowe przeszczepy wątroby i nerek od dawców HIV pozytywnych. Biorcami były dwie osoby zakażone wirusem HIV. Te operacje mogą zakończyć obowiązujący od 25 lat zakaz dokonywania tego typu transplantacji.

Czy przeszczepy narządów od pacjentów HIV pozytywnych staną się powszechne?
Czy przeszczepy narządów od pacjentów HIV pozytywnych staną się powszechne?123RF/PICSEL

Dawcą organów była kobieta zakażona wirusem HIV, która zmarła na początku marca. Jej nerki i wątroba z powodzeniem przeszczepiono dwóm biorcom, którzy byli nosicielami wirusa HIV. Transplantacja wątroby od pacjenta HIV pozytywnego była pierwszą na świecie, a przeszczep nerek był pierwszą tego typu operacją w Stanach Zjednoczonych.

"To bardzo ważne dni dla naszego szpitala i całego zespołu, ale znacznie ważniejsze dla pacjentów żyjących z wirusem HIV, którzy potrzebują narządów. Dla nich może to oznaczać szansę na nowe życie" - powiedział Dorry L. Segev, jeden z chirurgów biorących udział w transplantacji.

Zmarłe osoby HIV pozytywne stanowią ważne źródło narządów potrzebnych do przeszczepów. Szacuje się, że co roku lekarze mają do czynienia z grupą od 500 do 600 dawców, którzy mogą ocalić ponad 1000 istnień ludzkich. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w kolejce po nowe organy czeka ponad 122 tys. osób. Każdego dnia umiera 22 z nich.

Pierwszy przeszczep narządów od pacjentów HIV pozytywnych przeprowadzono w 1988 r. Wtedy też weszła w życie ustawa zakazująca tego typu operacji. W 2013 r. zniesiono ten zakaz i wprowadzono do życia projekt HOPE (HIV Organ Policy Equity Act). Dzięki kolejnej poprawce do ustawy już wkrótce przeszczepy między pacjentami HIV pozytywnymi staną się powszechne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas