Rdzeń kręgowy odbudowany komórkami ze skóry

Naukowcom udało się przekształcić ludzkie komórki skóry w komórki nerwowe, które prawidłowo rozwijały się w rdzeniu kręgowym sparaliżowanych szczurów.

Naukowcy zregenerowali uszkodzony rdzeń kręgowy
Naukowcy zregenerowali uszkodzony rdzeń kręgowy123RF/PICSEL

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pod kierownictwem Marka Tuszynskiego odkrył, że indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC) wszczepione gryzoniom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym są w stanie utworzyć dziesiątki tysięcy połączeń nerwowych.

Mimo iż połączenia nerwowe tworzyły się dokładnie w miejscu, w którym doszło do przerwania rdzenia i biegły aż do mózgu, nie zaobserwowano poprawy funkcji motorycznych zwierząt. Uczeni od dawna starają się wykorzystać właściwości komórek macierzystych do regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego, szczególnie w pierwszych tygodniach po wypadku, gdy procesy te można indukować w sposób naturalny.

- Nasze badania pokazują, że wewnętrzne mechanizmy pozwalają odbudować uszkodzony rdzeń kręgowy. Te zdolności mają nawet komórki przeprogramowane ze starszych komórek ciała - powiedział Mark Tuszynski, szef zespołu badawczego.

Droga do tego jest jeszcze daleka, ale neurolodzy są optymistami w potencjalnym zastosowaniu terapii komórek macierzystych do uszkodzenia kręgowego u pacjentów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas