Światowy standard w leczeniu raka dostępny w Polsce
CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny to supernowoczesne, precyzyjne i nieinwazyjne urządzenie do walki z nowotworami. W ostatnim czasie terapia metodą CyberKnife została pozytywnie zaopiniowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, co dowodzi, że spełnia ona najwyższe kryteria bezpieczeństwa, skuteczności oraz opłacalności kosztów leczenia w stosunku do uzyskiwanych efektów zdrowotnych.
CyberKnife to specjalny akcelerator elektronów emitujący promienie fotonowe. Urządzenie emituje z różnych stron wiązki promieniowania, które precyzyjnie trafiają w guz niszcząc nowotwór, nie uszkadzając przy tym sąsiadującej zdrowej tkanki. Dzięki temu terapii poddać można guzy zlokalizowane we wszystkich narządach, nawet tych trudno dostępnych chirurgicznie: mózgu, płucach, wątrobie, prostacie czy trzustce. Przewagą technologii CyberKnife nad tradycyjną chirurgią otwartą jest także znacznie mniejsza liczba powikłań po leczeniu.
Nowoczesna terapia CyberKnife obejmuje leczenie jednosesyjne (rzadziej 3-5 sesyjne) przy niskim ryzyku powikłań, dlatego znacząco skraca czas leczenia. Dla porównania, tradycyjna radioterapia obejmuje ok. 4-7 tygodni codziennego napromieniania. Zabiegi wykonywane za pomocą noża cybernetycznego mają charakter ambulatoryjny, nie wymagający hospitalizacji, są bezbolesne i relatywnie krótkie. Ponadto zabiegi te dają większy komfort pacjentom i w wielu przypadkach konkurują ceną z tradycyjną chirurgią onkologiczną.
CyberKnife to przełomowa metoda leczenia nowotworów, która 30 września 2013 roku uzyskała rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM). Pozytywna opinia AOTM dowodzi, że technologia CyberKnife spełnia najwyższe kryteria bezpieczeństwa, skuteczności oraz opłacalności kosztów leczenia w stosunku do uzyskiwanych efektów zdrowotnych.
Technologia CyberKnife stosowana jest na świecie już od ponad 10 lat, gdzie obecnie pracuje ok. 200 tego typu urządzeń, najwięcej w USA i Japonii. W Europie radiochirurgia CyberKnife jest bardzo popularna, głównie we Francji i Włoszech. Ostatnie lata przyniosły wyraźny wzrost uznania dla tej metody i uruchomienie kolejnych jej placówek w różnych krajach, w tym 4 w Niemczech, 2 w Wielkiej Brytanii.
W Polsce obecnie istnieją dwa ośrodki, które mają doświadczenie w zabiegach radiochirurgii onkologicznej przy użyciu technologii noża cybernetycznego, tj. Centrum Onkologii w Gliwicach oraz Instytut Chirurgii Cybernetycznej (ICC) w Wieliszewie pod Warszawą. W czerwcu br. rozpoczęto wdrażanie cybernoża w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.
Na Mazowszu zabiegi nożem cybernetycznym wykonuje Instytut Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie, w którym dotychczas przeprowadzonych zostało blisko 200 zabiegów. Ośrodek istnieje od 2009 roku i powstał w celu wprowadzenia i upowszechnienia w Polsce technologii nieinwazyjnego usuwania guzów nowotworowych metodą radiochirurgii z zastosowaniem techniki CyberKnife. Personel ICC to międzynarodowy zespół lekarzy, fizyków medycznych oraz techników elektroradiologii, którzy zostali przeszkoleni w stosowaniu technologii zarówno u producenta w USA, jak i w klinikach europejskich. Wszyscy posiadają też wymagane certyfikaty w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta, a technicy - certyfikaty operatora akceleratora stosowanego do celów medycznych.
Rocznie w Polsce odnotowuje się ponad 114 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Dla co najmniej 4 tys. pacjentów onkologicznych rocznie terapia CyberKnife to najlepsza metoda leczenia raka.