Szczepionka przeciwko HPV drastycznie zmniejsza ryzyko raka

​Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) drastycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób szyjki macicy, które mogą prowadzić do raka. Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzone w Szkocji.

Szczepionka przeciwko HPV skutecznie zapobiega rozwoju nowotworów
Szczepionka przeciwko HPV skutecznie zapobiega rozwoju nowotworów123RF/PICSEL

W 2008 r. Wielka Brytania wprowadziła ogólnokrajowy program szczepień, w którym wszystkie dziewczęta w wieku 12-13 lat były szczepione przeciwko dwóm najgroźniejszym szczepom wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV 16 i HPV 18. Wiadomo, że powodują one raka zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Sukces programu szczepień przerósł najśmielsze oczekiwania. Liczba kobiet z najcięższą postacią raka szyjki macicy spadła ponad o 89 proc. w ciągu nieco ponad dekady. Jest to wynik faktu, że szczepionka przeciwko HPV drastycznie zmniejsza częstość występowania chorób szyjki macicy.

Zespół naukowców z wielu brytyjskich uniwersytetów przeanalizował dokumentację medyczną 138 692 kobiet w Szkocji. Porównali oni wskaźniki przedrakowych komórek w szyjce macicy znanych jako śródbłonkowa neoplazja szyjki macicy u nieszczepionych kobiet urodzonych w 1988 r. i kobiet szczepionych urodzonych w latach 1995-96. 

Okazało się, że nawet nieszczepione kobiety czerpią korzyści i występuje u nich mniej przypadków choroby - to objaw tzw. odporności populacyjnej. Wynika to z faktu, że osoby szczepione chronią nieszczepione, ponieważ choroba nie jest w stanie płynnie się rozprzestrzeniać.

123RF/PICSEL

Naukowcy zauważają, że istnieje ponad 100 różnych typów HPV. Według CDC aż 79 mln Amerykanów jest obecnie zarażonych HPV. Uczeni stwierdzają, że "prawie każda osoba aktywna seksualnie dostanie HPV w pewnym momencie swojego życia, jeżeli nie zostanie zaszczepiona". Większość szczepów HPV jest nieszkodliwa i powoduje łagodne objawy, ale co najmniej 14 z nich może powodować raka. Szacuje się, że HPV 16 i HPV 18 odpowiadają za 70 proc. raka szyjki macicy, czwartego najczęściej występującego nowotworu u kobiet.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas