Szczur-robot ułatwi walkę z depresją
Naukowcy stworzyli mechanicznego szczura, który ma za zadanie powodować u zwierząt stres i wywoływać depresję. To rozwiązanie może ułatwić stworzenie jeszcze skuteczniejszych antydepresantów.
Zwierzęta laboratoryjne są wykorzystywane do testowania różnych leków na zaburzenia psychiczne, stres i depresję. Techniki wywoływania stanów stresowych u myszy i szczurów są przeróżne - na zmuszaniu ich do pływania przez długi czas począwszy, przez chwilową dezaktywację zmysłu węchu, na manipulacjach genetycznych skończywszy. Tak indukowany stres nie satysfakcjonuje naukowców, gdyż nie odzwierciedla depresji występującej u człowieka. Stąd pomysł na inne rozwiązanie.
Naukowcy z Waseda University w Tokio zbudowali WR-3 - zmechanizowanego szczura-robota, którego celem istnienia jest wywoływanie lęku u prawdziwych gryzoni. W przeprowadzonych testach, WR-3 oddziaływał na dwie grupy złożone z 12 szczurów. Te z pierwszej grupy były stale nękane przez robota, a te z drugiej stawały się celem ataków w momencie, w którym zaczynały się poruszać. Badacze stwierdzili, że szczególną depresję odnotowano u dojrzałych szczurów, które były nękane w młodości.
Być może dzięki tym badaniom, psychologom i neurologom uda się w pełniejszy sposób zrozumieć fundamenty i mechanizmy działania głębokiego stresu i depresji. Szczurzy odpowiednik terminatora może im w tym pomóc.