Tajemniczy pierścień w obłoku NGC 7538
Naukowcy odkryli, że ogromna chmura kosmicznego pyłu i gazu, oznaczona jako NGC 7538, kryje tajemniczy pierścień o niewiadomym pochodzeniu – czytamy na łamach serwisu PhysOrg.
Tajemniczą strukturę odkryto przypadkiem, podczas obserwacji materiałów pochodzących z Kosmicznego Obserwatorium Herschela. - Przyjrzeliśmy się NGC 7538 przy pomocy Herschela i zidentyfikowaliśmy 13 gęstych skupisk materii, w których w przyszłości może narodzić się potężna gwiazda. Odkryliśmy również gigantyczną strukturę pierścieniową i najdziwniejsze jest, że nie wiemy, skąd się wzięła - powiedziała Cassandra Fallscheer, główny autor badań.
NGC 7538 znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza 8,8 lat świetlnych od Ziemi. Jest więc naszym stosunkowo niedalekim sąsiadem. Naukowcy oszacowali, że masa tego obiektu przewyższa masę Słońca ponad 400 tys. razy i aktualnie przechodzi transformację, aby w przyszłości stać się potężną gwiazdą. Możliwość obserwowania takich zjawisk jest dla badaczy niezwykle istotna, ponieważ dostarcza nową i cenną wiedzę na temat powstawania tych ciał niebieskich.
Nieco bardziej interesujący okazał się jednak tajemniczy owalny pierścień materii, którego dłuższa oś ma długość 35, a krótsza około 25 lat świetlnych. Fallscheer i jej zespół szacują, że jego masa może równać się masie 500 Słońc.
Naukowcy mają nadzieję, że dalsze obserwacje pomogą w rozwiązaniu zagadki pochodzenia pierścienia.