Trening plamki ślepej podstawą do przywracania wzroku?
Naukowcy odkryli sposób pozwalający na obkurczenie plamki ślepej. Może to przydać w się w leczeniu wielu chorób oczu, zwłaszcza tych związanych z wiekiem.
Plamka ślepa to obszar siatkówki oka, w którym nerw wzrokowy opuszcza gałkę oczną i biegnie do mózgu. Plamka ślepa jest całkowicie pozbawiona fotoreceptorów, więc jest niewrażliwa na światło. Teraz okazało się, że plamkę ślepą da się obkurczyć drogą treningu.
- Nie spodziewaliśmy się dużego zmniejszenia ślepoty czynnościowej, bo nie ma szans, by w obrębie samej plamki ślepej pojawiły się jakiekolwiek fotoreceptory. Ale da się poprawić jej wrażliwość na światło na obrzeżach, a to wystarczające, by dało się zmniejszyć o 10 proc. ślepotę czynnościową - powiedział Paul Miller z Uniwersytetu w Queensland.
Zespół Millera przeprowadził 20-dniowy eksperyment, który miał na celu wytrenowanie 10 osób do odbioru sinusoidalnej fali w okręgu znajdującym się tuż obok plamki ślepej. Okrąg był na tyle duży, by badani udzielali właściwej odpowiedzi w ok. 70 proc. przypadków. W końcowej fazie eksperymentu, badani lepiej radzili sobie z określeniem kierunku i koloru sinusoidy. Trening sprawił, że nawet mniej wykształcone pola recepcyjne w okolicach plamki ślepej stały się bardziej wyczulone na bodźce zewnętrzne.
Naukowcy przewidują, że odkryty mechanizm może mieć znaczenie w przyszłych terapiach naprawy wzroku, m.in. z użyciem bionicznego oka czy komórek macierzystych.