U płodów usuwa toksyny, u dorosłych chroni nowotwory
Tajemnica odporności niektórych nowotworów na leczenie farmakologiczne leży w aktywacji specjalnego genetycznego przełącznika, który w trakcie ciąży chroni płód przed toksynami.
Genetyczny przełącznik zwany PITX2 w zdrowych organizmach jest aktywny tylko w życiu płodowym. Jego głównym zadaniem jest organizacja rozwoju niektórych narządów wewnętrznych - m.in. serca, płuc, śledziony - po odpowiedniej stronie ciała.
Frank Thévenod z niemieckiego Witten/Herdecke University i jego zespół odkryli, że PITX2 pomaga również wypłukiwać toksyny z komórek. Naukowcy zauważyli, że w wielu komórkach nowotworowych (rak tarczycy, nerek, okrężnicy i jajnika), gen PITX2 jest aktywny. Dzięki temu nowotwory mogą usuwać leki na zewnątrz komórek.
"Wystąpienie raka jest często spowodowane reaktywacją embrionalnych ścieżek rozwojowych, które w normalnych warunkach powinny być uśpione" - powiedział Thévenod.
Naukowcy znają już kilka genów umożliwiających nowotworom wypłukiwanie leków z komórek. PITX2 dołącza do tego grona. Dezaktywując ten gen możliwe ma być przywrócenie wrażliwości guzów na terapie antynowotworowe.
"Sporo embrionalnych genów okazuje się być zaangażowane w rozwój raka, co jest niezwykle intrygujące. Zanim uda nam się wykorzystać ten mechanizm w leczeniu, minie jeszcze sporo czasu" - powiedziała Kat Arney z Cancer Research UK.