Udany aktywny test RemoveDEBRIS

Misja RemoveDEBRIS z sukcesem zademonstrowała aktywną technikę przechwytywania śmieci kosmicznych.

Grafika misji RemoveDEBRIS
Grafika misji RemoveDEBRISmateriały prasowe

Zadaniem misji RemoveDEBRIS jest demonstracja aktywnego systemu przechwytywania śmieci kosmicznych. W tym celu główny satelita przechwyci subsatelitę (typu CubeSat) za pomocą sieci. Przetestowana zostanie także technologia “strzelania" harpunem w cel oraz żagla deorbitacyjnego.

RemoveDEBRIS dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na pokładzie kapsuły Dragon (CRS-14) w kwietniu 2018. Przez kolejne dwa miesiące satelita był przechowywany wewnątrz Stacji. 20 czerwca doszło do uwolnienia RemoveDEBRIS za pomocą śluzy znajdującej się w japońskim module Kibo. RemoveDEBRIS jest największym satelitą, jakiego dotychczas uwolniono z ISS, jego masa wynosi 85 kg.

16 września rozpoczęła się faza eksperymentalna misji RemoveDEBRIS. Tego dnia z satelity została wyrzucona specjalna sieć, która przechwyciła mały cel. Poniżej można zobaczyć nagranie z wyrzucenia sieci a następnie przechwycenia celu.

Jest to pierwszy test aktywnego przechwytywania kosmicznych śmieci. Dotychczasowe testy były pasywne - wcześniejsze misje stosowały jedynie metody, takie jak żagle kosmiczne. RemoveDEBRIS to ważny krok w kierunku aktywnego oczyszczania przestrzeni dookoła Ziemi z niepotrzebnych oraz niebezpiecznych obiektów.

W najbliższych miesiącach RemoveDEBRIS przetestuje kilka innych technik obserwacji, przechwytywania śmieci kosmicznych i deorbotacji. Są to m.in. testy zaawansowanego systemu obserwacyjnego, użycie harpuna oraz żagla deorbitacyjnego.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas