Winogrona "zmiękczają" raka
Resweratrol, czyli związek zawarty w skórce winogron - a przez to i w winie - sprawia, że niektóre komórki rakowe są bardziej podatne na radioterapię.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Michaela Nicholla z University of Missouri School of Medicine, dowodzą, że resweratrol zwiększa podatność komórek raka skóry na radioterapię. Gdy na nieprawidłowych komórkach zastosowano resweratrol bez radioterapii, ginęło 44 proc. populacji komórek. Połączenie działania resweratrolu z radioterapią dało znacznie lepsze wyniki, bowiem wyniszczyło 65 proc. komórek nowotworowych.
Podobne rezultaty uzyskano nie tylko w przypadku czerniaka, ale również raka prostaty.
"Jeżeli uda nam się znaleźć metodę transportu resweratrolu do komórek nowotworowych, będziemy w stanie kontrolować leczenie różnych rodzajów raka. Wszystko sprowadza się do tego, jak aplikować pacjentom ten związek" - wyjaśnił Nicholl.
Resweratrol jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym fungicydem (środkiem antygrzybicznym) i jako taki jest szeroko stosowany jako dodatek do żywności. Resweratrol zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, działa przeciwzapalnie i obniża poziom cholesterolu. W skali przemysłowej otrzymuje się go z wysuszonych skórek czerwonych winogron.