Złożone organizmy o miliard lat starsze, niż dotychczas sądzono

Nowe odkrycie naukowców sugeruje, że skomplikowane i wielokomórkowe życie powstało 1,5 mld lat temu, a więc miliard lat wcześniej, niż dotychczas sądzono – donosi serwis PhysOrg, powołujący się na publikację z czasopisma „Nature Communications”. Rewelacja podzieliła jednak uczonych.

Fot. Maoyan Zhu
Fot. Maoyan Zhumateriały prasowe

Moment narodzin życia od momentu powstania pierwszego organizmu wielokomórkowego dzielą miliardy lat. Naukowy określają je mianem "nudnego miliarda", ponieważ z punktu widzenia ewolucji nie zaszły wówczas żadne istotne zmiany. Pojawienie się organizmów wielokomórkowych było jednak ogromny przełomem, który dał początek roślinom i zwierzętom - czytamy na łamach PhysOrg.

Nowe odkrycie dotyczy jednak bardziej złożonych form życia - takich, które można było dostrzec gołym okiem.

- Nasz odkrycie cofa moment pojawienia się makroskopowych organizmów eukariotycznych (mających jądro komórkowe) o prawie miliard lat w porównaniu do poprzednich badań - powiedziała AFP Maoyan Zhu, profesor Instytutu Geologii i Paleontologii Nanjing.

Mowa o skamieniałościach odkrytych przez naukowców w Hebei w prowincji Yanshan. Zhu wspólnie wraz z zespołem odnalazła w sumie 167 skamieniałości, przy czym część z nich miała regularne kształty i wyróżniała się wyraźną złożonością - czytamy na łamach tekstu źródłowego.

- Są one dowodem na wczesną ewolucję dużych organizmów, które można zobaczyć gołym okiem. To całkowicie zmienia dotychczasowy stan wiedzy na temat wczesnej historii życia - dodaje Zhu.

Organizmy eukariotyczne o porównywalnej wielkości pojawiały się do tej pory w materiałach kopalnych sprzed 600 mln lat.

Odkrycie podzieliło jednak naukowców. Część z nich uważa, że nie mamy do czynienia z wielokomórkowym organizmem a kolonią bakterii. Nie ma w nim nic, co mogłoby sugerować, że jest inaczej - powiedział jedne z naukowców z Oxfordu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas