Algorytm zmniejszy przyjmowaną dawkę promieniowania

Techniki rentgenowskie, a przede wszystkim tomografia komputerowa, wiążą się z przyjęciem przez pacjenta sporej dawki promieniowania, okazuje się jednak, że powinno udać się tę dawkę zminimalizować przy użyciu nowatorskich algorytmów.

Techniki rentgenowskie, a przede wszystkim tomografia komputerowa, wiążą się z przyjęciem przez pacjenta sporej dawki promieniowania jonizującego, okazuje się jednak, że powinno udać się tę dawkę zminimalizować przy użyciu nowatorskich algorytmów.

Używanie tomografii komputerowej wiąże się z dużo większą dawką promieniowania niż pojedyncze zdjęcia rentgenowskie, gdyż miękkie tkanki naszego organizmu przenikane są dość równomiernie, wobec czego ciężko je od siebie odróżnić.

Nowe algorytmy opracowane przez australijskich i japońskich naukowców mają z tym pomóc, pozwalając dużo lepiej ocenić maszynie gęstość poszczególnych tkanek i tym samym wyznaczyć na obrazie ich granice, w niektórych przypadkach zmniejszając dawkę przyjmowanego przez pacjenta promieniowania aż stukrotnie.

Czy promieniowanie jonizujące wykorzystywane w technikach obrazowania medycznego jest w ogóle groźne dla ludzkiego organizmu? Ciężko to stwierdzić, choć faktem jest, że przyjmuje się w jego trakcie dawki wielokrotnie większe niż przy ekspozycji wyłącznie na naturalnie występujące promieniowanie tła (na przykład w przypadku TK brzucha i miednicy jest to siedmioletnia dawka). A w przypadku zdrowia zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas