Budynki dosłownie na każdą pogodę

Obserwatoria meteorologiczne położone na szczytach wysokich gór, są jednymi z najbardziej wytrzymałych budynków na świecie. Nie straszne są im huraganowe wiatry, metry śniegu i siarczyste mrozy, panujące przez większą część roku.

Obserwatoria meteorologiczne położone na szczytach wysokich gór, są jednymi z najbardziej wytrzymałych budynków na świecie. Nie straszne są im huraganowe wiatry, metry śniegu i siarczyste mrozy, panujące przez większą część roku.

Obserwatoria meteorologiczne położone na szczytach wysokich gór, są jednymi z najbardziej wytrzymałych budynków na świecie. Nie straszne są im huraganowe wiatry, metry śniegu i siarczyste mrozy, panujące przez większą część roku.

W dodatku większość z nich nie jest wykonana z nowoczesnych materiałów budowlanych, lecz z tych, które okres swojej świetności miały dziesiątki lat temu. W jaki sposób budynki te nadal stoją i spełniają swoją funkcję?

1. Obserwatorium na Śnieżce, Sudety

Po katastrofie budowlanej na Śnieżce w Karkonoszach zaczęto sobie zadawać pytanie, czy uszkodzenia Obserwatorium Meteorologicznego można było uniknąć, gdyby na bieżąco usuwane były spoczywające na nim gigantyczne ilości śniegu i szadzi. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze skali tego problemu. Na Śnieżce przez wiele zimowych dni wieją huraganowe wiatry, które sprawiają, że śnieg już jesienią zaczyna się kumulować i w tej postaci jest w stanie przetrwać aż do późnej wiosny. W tak skrajnych warunkach pogodowych nie mamy już praktycznie do czynienia ze śniegiem lecz z lodem, którego usunąć nie można, zwłaszcza, że niemal bez przerwy przechodzą opady i pokrywa śnieżno-lodowa powiększa się. Z podobnym problemem do czynienia mają także inne obserwatoria meteorologiczne usytuowane na górach w najróżniejszych zakątkach naszej planety.

Reklama

2. Obserwatorium na Kasprowym Wierchu, Tatry

Podczas, gdy obserwatorium na Śnieżce stanęło na początku lat 70. ubiegłego wieku, to na Kasprowym Wierchu w Tatrach już 1938 roku. Była to pierwsza tego typu budowla nie tylko w Tatrach, lecz także w całych Karpatach Północnych. Obserwatorium na Kasprowym jest do dziś najwyżej położonym budynkiem w Polsce, ponieważ sięga wysokości 1985 metrów nad poziomem morza. Budowano go zaledwie 2 lata i diametralnie różni się od obserwatorium na Śnieżce. Budynek wygląda bardzo solidnie, ponieważ zbudowany jest z trwałego kamienia. Na niskiej wieżyczce umieszczone są urządzenia pomiarowe. Obserwatorium musiało stawić czoło potężnym zjawiskom atmosferycznym, które na Śnieżce nigdy nie miały miejsca. W 1995 roku pokrywa śnieżna osiągnęła rekordowe w skali całej Polski 355 centymetrów wysokości. Nawet w samym środku lata budynek potrafiła przykrywać ponad 1,5-metrowa warstwa białego puchu. Średnio w ciągu roku śnieg utrzymuje się tam przez 224 dni, a więc o 55 dni dłużej niż na Śnieżce. Minimalna w historii temperatura wyniosła minus 30 stopni. 6 maja 1968 roku porywy wiatru osiągały aż 288 kilometrów na godzinę. Obserwatorium na Kasprowym wykonane starymi metodami i przy użyciu tradycyjnych materiałów okazało się znacznie trwalsze od tego na Śnieżce, gdzie zastosowano nowocześniejsze rozwiązania.

3. Obserwatorium na Górze Waszyngtona, USA

Tymczasem w skali świata chyba najsłynniejszym obserwatorium jest to znajdujące się na szczycie Góry Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire. Budynek, który powstał w latach 30. ubiegłego wieku, przetrwał najbardziej skrajne warunki pogodowe jakie kiedykolwiek miały miejsce na naszej planecie, w dodatku takie, których nie można porównywać z tymi panującymi na Śnieżce. 12 kwietnia 1934 roku zanotowano tam największą w historii światowej meteorologii prędkość wiatru w porywach. Tego dnia po południu wiało do aż 372 kilometrów na godzinę. W 2004 roku temperatura spadła do minus 42 stopni przy wietrze o sile 140 km/h, co sprawiło, że temperatura odczuwana przez ludzkie ciało obniżyła się do minus 75 stopni. Na Górze Waszyngtona nie brakuje też śniegu i jest go zimą średnio 6 metrów. Budynek obserwatorium jest więc w stanie ostać się każdym, nawet najbardziej skrajnym zjawiskom atmosferycznym.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy