Dziwny pierścień otacza gwiazdę HR 4796A. To Sfera Dysona?

Astronomowie pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a wykonali nowe zdjęcie okolic młodej gwiazdy HR 4796A, która znajduje się zaledwie 237 lat świetlnych od Ziemi. Chociaż ten obiekt odkryto dość dawno, to jednak dopiero teraz nowe zdjęcia wprawiły astronomów w ogromne zdumienie...

Astronomowie pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a wykonali nowe zdjęcie okolic młodej gwiazdy HR 4796A, która znajduje się zaledwie 237 lat świetlnych od Ziemi. Chociaż ten obiekt odkryto dość dawno, to jednak dopiero teraz nowe zdjęcia wprawiły astronomów w ogromne zdumienie.

Wszystko za sprawą nie tylko ogromnego, białego pierścienia okalającego gwiazdę, ale przede wszystkim obszar pyłu i gazu, który go otacza. Jego struktura jest niezwykle złożona i ma bardzo dziwny, a nawet niespotykany dotychczas kształt. Na myśl natychmiast przywodzi on tajemnicze Sfery Dysona.

Dziwne pierścienie otaczające gwiazdę HR 4796A. Fot. NASA/ESA.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak mógł powstać, i czym naprawdę jest, ale sądzą, że na jego kształt i złożoność mogły mieć wpływ fale uderzeniowe generowane przez pobliską gwiazdę o nazwie HR 4796B.

Dziwny pierścień jest ścięty po prawej stronie u dołu i przypomina swoim wyglądem bumerang. Prawdopodobnie jest to naturalny proces formowania się gwiazd w niedalekiej odległości od siebie.

Dziwne pierścienie otaczające gwiazdę HR 4796A. Fot. NASA/ESA.

HR 4796A jest bardzo młodą gwiazdą, która liczy sobie zaledwie 8 milionów lat. Słońce to przy niej staruszek z 4,5 miliardem lat "na karku". Pomimo tego faktu, obie gwiazdy może łączyć wspólna historia.

Astronomowie będą bacznie obserwowali okolice gwiazd HR 4796 i poszukiwali podobnych zjawisk w innych częściach naszej galaktyki. Jest to niezwykle istotne, a to ze względu na poznanie historii formowania się w takich obłokach pyłu i gazu układów planetarnych. Być może nasza Błękitna Planeta powstała właśnie w takim dziwnym obłoku, który otaczał młode Słońce.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas