Hyperloop One podpisuje umowę z Dubajem

Technologia Hyperloop, czyli futurystyczna, superszybka kolej, która ma drastycznie skrócić podróże pomiędzy ważnymi aglomeracjami miejskimi w Stanach Zjednoczonych, pojawi się również w Europie i Azji, a nawet na Bliskim Wschodzie. Projektem przedstawionym przez Elona Muska...

Technologia Hyperloop, czyli futurystyczna, superszybka kolej, która ma drastycznie skrócić podróże pomiędzy ważnymi aglomeracjami miejskimi w Stanach Zjednoczonych, pojawi się również w Europie i Azji, a nawet na Bliskim Wschodzie. Projektem przedstawionym przez Elona Muska w 2013 roku żywo zainteresowane są bowiem władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Otóż chcą one połączyć ze sobą oddalone od siebie o ponad 100 kilometrów miasta Dubaj i Abu Zabi, czyli stolicę kraju. Obywatele ZEA oraz turyści, zwiedzający ten niesamowicie szybko rozkwitający się kraj, mogliby pokonywać tę odległość w zaledwie 12 minut.

Aby jednak takie wielkie plany nie były tylko kolejną pieśnią przyszłości, Hyperloop i władze ZEA podpisały wczoraj umowę, w ramach której firma zobowiązuje się do opracowania studium wykonalności systemu transportowego Hyperloop w tym kraju.

Jako że technologia ta jest w fazie zaawansowanych testów, póki co firma i władze nie zdecydowały się poruszać żadnych kwestii inwestycyjnych oraz finansowych. Jednak specjaliści śledzący rozwój tej technologii oceniają, że realizacja całego projektu wyniesie około 6 miliardów dolarów.

Tymczasem Polacy mają ogromną szansę na wygranie konkursu na przygotowanie projektu jednej ze stacji tej superszybkiej kolei, która powstanie w Dubaju. Profesorowie, studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej oraz grup projektowych, zakwalifikowali się bowiem do ścisłego finału zawodów Dubai Hyperloop Competition organizowanych przez władze tego jednego z najszybciej rozwijających się miast świata.

Trzymamy kciuki za naszych!

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas