Letnie chmury na tajemniczym Tytanie

Tytan, księżyc Saturna, jest jednym z najbardziej tajemniczych i fascynujących obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Czym dokładniej go badamy, tym coraz więcej niesamowitych faktów przed nami odsłania. Kilka miesięcy temu naukowców zainteresowały pojawiające się...

Tytan, księżyc Saturna, jest jednym z najbardziej tajemniczych i fascynujących obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Czym dokładniej go badamy, tym coraz więcej niesamowitych faktów przed nami odsłania. Kilka miesięcy temu naukowców zainteresowały oraz ogromne, .

Teraz astronomowie, z pomocą sondy Cassini, postanowili przyjrzeć nieco bliżej chmurom metanu przemieszczającym się nad północnymi obszarami największego księżyca Saturna.

Na przygotowanej przez naukowców animacji widzimy, jak gromady chmur stopniowo rozwijają się i przemieszczają nad powierzchnią, a następnie zanikają w trakcie jednej sekwencji, która obejmuje 11 godzin obserwacji (zdjęcia wykonywano co 20 minut).

To, co najbardziej przyciąga uwagę na najnowszych zdjęciach, to długie pasma chmur rozciągające się między 49 a 55 stopniem północnej szerokości geograficznej. Chmury pojawiają się i zanikają. Naukowcy określili prędkość, z którą przemieszczają się na 20-40 km/h.

Podobne zjawisko ma miejsce również nad regionem małych metanowych i etanowych jezior Neagh Lacus i Punga Mare. Jednak tam chmury przemieszczają się z prędkością zaledwie 7 km/h.

Najnowsze zdjęcia pozwolą naukowcom lepiej zrozumieć dynamiczne procesy zachodzące na tym obiekcie, prawdopodobnie związane ze zmianami pór roku. Badania Tytana są niezwykle cenne, gdyż od dawna uważa się, że jest to jeden z księżyców, na którym .

Sonda Cassini będzie kontynuowała monitoring pogody na Tytanie w trakcie przesilenia letniego na półkuli północnej w 2017 roku.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas