Lodowe kaniony na biegunie Plutona
Z sondy New Horizons napływają kolejne cenne dane i zapierające dech zdjęcia powierzchni najbardziej fascynującej nas obecnie planety karłowatej, a mianowicie Plutona. Jakiś czas temu NASA zaprezentowała zdjęcia pływających gór lodowych, które znajdują się na obszarze Równiny Sputnika...
Z sondy New Horizons napływają kolejne cenne dane i zapierające dech zdjęcia powierzchni najbardziej fascynującej nas obecnie planety karłowatej, a mianowicie Plutona. Jakiś czas temu NASA zaprezentowała zdjęcia pływających gór lodowych, które znajdują się na obszarze Równiny Sputnika, czyli słynnego wielkiego serca, a teraz przed naszymi oczami malują się wielkie lodowe kaniony rozciągające się na północnym biegunie tego obiektu.
Długie kaniony przebiegają pionowo w poprzek obszaru polarnego, który został ochrzczony nazwą Lowell Regio. Co niesłychane, jeden z kanionów ma aż 72 kilometry szerokości i 4 kilometry głębokości. Naukowcy są pewni, że są to bardzo stare struktury, które pamiętają czasy aktywności tektonicznej Plutona, gdyż lód zgromadzony w kanionach zdążył roztopić się lub sublimować, degradując powierzchnię obiektu
Ciekawostką są też różne odcienie powierzchni. Otóż wyższe obszary maja kolor beżowy, natomiast niższe szary. Specjaliści podejrzewają, że odpowiedzialne są za to promienie słoneczne, które weszły w reakcję ze zgromadzonym w lodzie metanem. Natomiast lód azotowy (szary) na tym obszarze nie jest tak obfity, jak w innych częściach tej planety karłowatej.
Powyższe zdjęcia zostało wykonane przez sondę New Horizons 14 lipca 2015 roku, gdy znajdowała się ona w odległości około 34 tysiące kilometrów od Plutona.