Ludzkie DNA nie należy tylko do nas!

Genetycy bezustannie pracują nad poznaniem tajemnicy ludzkiego DNA. Najnowsze badania, które zostały opublikowane w przeciągu ostatnich dwóch lat obalają sporo mitów dotyczących ewolucji i funkcjonowania naszego genomu. Kwas deoksyrybonukleinowy...

Genetycy bezustannie pracują nad poznaniem tajemnicy ludzkiego DNA. Najnowsze badania, które zostały opublikowane w przeciągu ostatnich dwóch lat obalają sporo mitów dotyczących ewolucji i funkcjonowania naszego genomu. Kwas deoksyrybonukleinowy...

Genetycy bezustannie pracują nad poznaniem tajemnicy ludzkiego DNA. Najnowsze badania, które zostały opublikowane w przeciągu ostatnich dwóch lat obalają sporo mitów dotyczących ewolucji i funkcjonowania naszego genomu.

Kwas deoksyrybonukleinowy, czyli po prostu DNA, został odkryty w 1869 przez Fryderyka Mieschera, jednak dopiero w 1957 roku James Watson i Francis Crick dokonali znaczących badań nad rozszyfrowaniem jego zagadki, za co otrzymali także Nagrodę Nobla.

Niedawno, uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowiedli, że jedynie 8,2 procenta ludzkiego genomu pełni istotną rolę w rozwoju ciała człowieka, a reszta to zwykłe, niepotrzebne mutacje, które pojawiły się w drodze ewolucji.

Reklama

Dowiadujemy się również, że te 8,2 procenta kwasu deoksyrybonukleinowego nie zmieniło się aż przez 100 milionów lat, co oznacza, że ta część genomu jest niezwykle istotna dla rozwoju ludzkiego życia na naszej planecie, a ponad 90 procent jest tylko bezużyteczną pozostałością ewolucyjną.

Naukowcy oceniają, że procesy biologiczne naszych organizmów są zarządzane przez nieco ponad 1 procent DNA. Natomiast pozostałe 7 procent odpowiada prawdopodobnie za włączanie i wyłączane genów kodujących proteiny.

Są one identyczne w każdej komórce naszego ciała, począwszy od urodzenia aż do śmierci. To, które z nich zostaną włączone, w jakim miejscu i czasie, podlega kontroli właśnie tych pozostałych 7 procent genomu.

Ale to nie wszystko, zespół naukowców z Tufts University opublikował rezultaty swoich najnowszych badań, z których wynika, że ponad 8 procent naszego DNA nie należy do ludzi, a jest kodem genetycznym wirusów! Jakby tego było mało, niektóre z nich w ogóle nie były do tej pory znane.

W trakcie badań przeanalizowano genomy 2500 osób i znaleziono 19 nieznanych dotychczas fragmentów kodu genetycznego wirusów. Niektóre z nich mogą być obecne w ludzkim kodzie genetycznym od co najmniej 670 tysięcy lat.

Naukowcy są zdania, że większość kodu wirusów to pozostałości po mikroorganizmach, które już nie występują na Ziemi. Jednak dotychczasowe badania dowiodły, że kod ten może mieć wpływ na rozwój różnych chorób, od nowotworów po choroby autoimmunologiczne.

Genetycy, w trakcie eksperymentów, natknęli się jeszcze na coś bardziej zaskakującego. Otóż w DNA odkryto cały genom starego wirusa. To odkrycie może pozwolić naukowcom zapoznać się z epidemią, która miała miejsce bardzo dawno.

Kod genetyczny wirusa może mieć niekorzystny wpływ na sąsiadujące geny, doprowadzając np. do powstania nowotworów lub nieuleczalnych obecnie chorób. Jeśli uda się poznać wszystkie tajemnice naszego DNA, ludzkość może pozbyć się wszystkich znanych nam chorób, w tym genetycznych.

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy