Materiał z najwyższą temperaturą topnienia
Jaki materiał ma najwyższą temperaturę roztapiania? Nie wiecie? Naukowcy z Brown University właśnie zidentyfikowali taki materiał, przeprowadzając serię bardzo skomplikowanych doświadczeń. W trakcie testów okazało się, że mieszanka hafnu, azotu i węgla...
Jaki materiał ma najwyższą temperaturę roztapiania? Nie wiecie? Naukowcy z Brown University właśnie zidentyfikowali taki materiał, przeprowadzając serię bardzo skomplikowanych doświadczeń.
W trakcie testów okazało się, że mieszanka hafnu, azotu i węgla jest w stanie wytrzymać temperaturę dochodzącą do 4400 kelwinów, czyli 4126 stopni Celsjusza. To niemal 2/3 temperatury powierzchni Słońca i o 200 kelwinów więcej niż zarejestrowana dotychczas najwyższa temperatura topnienia materiału.
Naukowcy chcą teraz przetestować różne kombinacje mieszanki, którą określili jako HfN0.38C0.51. Większość prób chcą oni przeprowadzić jednak w komputerze, by jak najbardziej ograniczyć koszty badań. Te mieszanki, które okażą się obiecujące, specjaliści przetestują w realnych warunkach.
W swoich badaniach, naukowcy wykorzystują technikę obliczeniową, która poszukuje temperatury topnienia, symulując procesy fizyczne zachodzące na poziomie atomowym, z uwzględnieniem praw mechaniki kwantowej. Rozpoczęcia momentu topnienia poszukuje się w grupach składających się z około 100 atomów.
Niestety, póki co nie wiadomo, czy bardzo odporny na wysokie temperatury materiał znajdzie jakiekolwiek zastosowanie, gdyż by mógł on w ogóle być przydatny, musi posiadać też dobre właściwości mechaniczne, odporność na utlenianie i wiele innych cech.
Tak czy inaczej, naukowcy będą kontynuowali swoje badania, a w międzyczasie nawiążą współpracę z innymi ośrodkami badawczymi, które pomogą im udoskonalić nowy, rewolucyjny materiał.