NASA: Odkryliśmy w Układzie Słonecznym bardzo dziwny obiekt

Najnowsze odkrycie astronomów pokazuje, że w naszym Układzie Słonecznym, bardzo blisko Ziemi, znajdują się tak dziwne i fascynujące ciała niebieskie, że o istnieniu których nawet nam się nie śniło. Naukowcy odkryli niezwykły obiekt znajdujący się w pasie planetoid, pomiędzy Marsem...

Najnowsze odkrycie astronomów pokazuje, że w naszym Układzie Słonecznym, bardzo blisko Ziemi, znajdują się tak dziwne i fascynujące ciała niebieskie, że o istnieniu których nawet nam się nie śniło. Naukowcy odkryli niezwykły obiekt znajdujący się w pasie planetoid, pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Przyjrzeli mu się bliżej z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Wtedy okazało się, że nie mają do czynienia ze zwykłą, pojedynczą planetoidą, tylko z dwoma, krążącymi wokół siebie i, co niezwykłe, wykazującymi cechy komet. Jakby tego było mało, dostrzegli również jasną komę i długi warkocz.

Zdjęcia pokazujące ewolucję 288P we wrześniu 2016 roku /NASA, ESA, and J. Agarwal.

Gdy obiekt nazwany 288P zbliża się na swojej orbicie do Słońca, ogrzewa się i zachodzą na nim procesy sublimacji lodu. To właśnie dzięki nim tworzy się specyficzny warkocz znany nam z komet.

Obiekt 288P jest unikatowy również ze względu na fakt, że dwie planetoidy oddalone są od siebie o zaledwie 100 kilometrów i cechują się niemal identycznym rozmiarem.

Zdjęcia pokazujące ewolucję 288P we wrześniu 2016 roku /NASA, ESA, and J. Agarwal.

To niezwykle cenne odkrycie, dzięki któremu możemy lepiej zrozumieć istotę powstania tych fascynujących ciał niebieskich. Lepsze ich poznanie pozwoli nam również zrozumieć burzliwą historię formowania się Układu Słonecznego. Całkiem możliwe, że to właśnie dzięki takim obiektom na Ziemi pojawiła się woda.

Astronomowie sądzą, że 288P jest obiektem podwójnym nie dłużej niż 5000 lat, a powstał z rozpadu większej planetoidy. Jednocześnie są pewni, że drugiego takiego obiektu nie uda im się już zaobserwować, dlatego odkrycie to uznają za niezwykłe.

Źródło: / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas