Naukowcy stworzyli kurę z nogami dinozaura

Ludzkość od zarania dziejów fascynuje się prehistorycznym światem, tak odmiennym od naszego, w którym planetą rządziły dinozaury. Chociaż w wielu aktualnie żyjących gatunkach ptaków czy gadów możemy dostrzec cechy charakterystyczne dla tamtego okresu, to jednak...

Ludzkość od zarania dziejów fascynuje się prehistorycznym światem, tak odmiennym od naszego, w którym planetą rządziły dinozaury. Chociaż w wielu aktualnie żyjących gatunkach ptaków czy gadów możemy dostrzec cechy charakterystyczne dla tamtego okresu, to jednak fajnie byłoby móc ujrzeć na własne oczy prawdziwego dinozaura.

Sceny znane Wam np. z filmu Jurassic World mogą już niedługo się ziścić, a to za sprawą ostatnich bardzo ciekawych odkryć i eksperymentów. Otóż João Francisco Botelho z Uniwersytetu Chilijskiego udało się cofnąć pewne elementy ewolucji jednej z hodowanych przez niego kur.

Naukowiec chciał w ten sposób dowiedzieć się, czy modyfikując genom, można uzyskać w obecnie żyjących zwierzętach cechy charakterystyczne dla prehistorycznych gadów. W trakcie eksperymentów wyłączył on gen IHH kury, w ten sposób doszło do ponownego połączenia kości strzałkowej z kostką, co na drodze ptasiej ewolucji zostało utracone.

Co ciekawe, wcześniej naukowcom pomyślnie udało się również zmienić ptasie pazury na szpony, którymi dysponowały prehistoryczne ptaki. Badacze poinformowali jednocześnie, że zmodyfikowane kury i ptaki nie narodziły się z oczywistych względów.

Takie eksperymenty w piękny sposób pokazują, że jesteśmy w stanie wyzwolić u wielu zwierząt cechy atawistyczne, a to może być pierwszy krok do "wyprodukowania" pierwszych żywych kopii przedstawicieli prehistorycznej fauny i urealnienia się scen ze słynnego filmu Jurassic World.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas