Neutrina są zmiennokształtne
Neutrina, cząstki elementarne, które potrafią bez problemu przelatywać przez całą pozostałą materię, parę lat temu zszokowały nas gdy pojawiły się wyniki eksperymentu z CERN, z których wynikało, że mogą one podróżować szybciej od światła. Wynik ten okazał się błędem wywołanym usterką techniczną, lecz badania te przyniosły inne, ciekawe informacje.
Neutrina, cząstki elementarne, które potrafią bez problemu przelatywać przez całą pozostałą materię, , z których wynikało, że mogą one podróżować szybciej od światła. Wynik ten okazał się błędem wywołanym usterką techniczną, lecz badania te przyniosły inne, ciekawe informacje.
Eksperyment OPERA (Oscillation Project with Emulation-tRacking Apparatus) został właśnie zakończony - neutrina mionowe pokonały dystans 730 kilometrów z laboratoriów CERN pod Genewą do włoskiego laboratorium w Gran Sasso. Tym razem cała aparatura była podłączona jak należy, a zatem nie było żadnych sensacji dotyczących przekraczania przez neutrony prędkości światła, niemniej wynik eksperymentu i tak jest bardzo ważny.
Okazało się bowiem, że część wystrzelonych z Genewy neutrin mionowych - które musiały pokonać 730 kilometrów przez ziemię i skały - po dotarciu na miejsce stało się, w wyniku oscylacji, neutrinami taonowymi. Istotność statystyczna wyniku wynosi 5 sigma, a więc istnieje szansa mniejsza niż 1 na milion, że wynik eksperymentu jest przypadkowy.
Jest to zatem kolejna ważna cegiełka do naszej wiedzy na temat wszechświata, a neutrina, choć wcale nie szybsze od światła, są nadal niezwykle intrygującymi cząstkami.
Źrodło: