Niebawem świat podbiją farmy solarno-deszczowe

Na całym świecie coraz większą popularnością cieszą się farmy solarne i wiatrowe, ale niebawem ogromnym zainteresowaniem zaczną cieszyć się farmy deszczowe. Stanie się tak za sprawą naukowców z Uniwersytetu Soochow na Tajwanie. Opracowali oni hybrydowe ogniwa...

Na całym świecie coraz większą popularnością cieszą się farmy solarne i wiatrowe, ale niebawem ogromnym zainteresowaniem zaczną cieszyć się farmy deszczowe. Stanie się tak za sprawą naukowców z Uniwersytetu Soochow na Tajwanie. Opracowali oni hybrydowe ogniwa fotowoltaiczne, które nie tylko potrafią wytwarzać energię elektryczną z promieni słonecznych, ale również z kropel deszczu.

Ta niesamowita technologia pozwoli znacząco zwiększyć wydajność systemów wykorzystywania OZE, ponieważ może zasilać instalacje elektryczne zarówno podczas dni słonecznych i deszczowych, ale również w nocy.

Na wierzchu paneli fotowoltaicznych umieszczono kilka warstw przezroczystego polimeru. W momencie, gdy kropelki deszczu spadają na warstwy panelu i zsuwają się po nich, tarcie mechaniczne generuje ładunek elektrostatyczny.

Warstwy polimerów w hybrydowym panelu fotowoltaicznym. Fot. ACS Nano.

Chociaż wynalazek z Tajwanu prezentuje się obiecująco, na razie jest on w fazie wczesnych testów. Specjalistom z Soochow w czasie opadów deszczu udało się dotychczas uzyskać na panelach napięcie 2,14 V i prąd rzędu 33nA.

To niewiele, ale już zapewniają oni, że będą sukcesywnie rozwijać swój wynalazek, aby był on jak najbardziej praktyczny.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ACS Nano

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas