Niezwykłe miejsce lądowania łazika ExoMars

Po nieudanej części misji ExoMars związanej z lądownikiem Schiaparelli, ESA i Roskosmos przygotowują się do wysłania na powierzchnię Marsa łazika. Według planów ma on rozpocząć swoje badania w 2020 roku. W trakcie misji, łazik pobierze próbki gruntu...

Po nieudanej części misji ExoMars związanej z lądownikiem Schiaparelli, ESA i Roskosmos przygotowują się do wysłania na powierzchnię Marsa łazika. Według planów ma on rozpocząć swoje badania w 2020 roku.

W trakcie misji, łazik pobierze próbki gruntu do głębokości aż 2 metrów, przy pomocy specjalnego wiertła. 6-kołowa maszyna ma poruszać się z prędkością 70 metrów dziennie, to niedużo, jednak przy zaplanowanych przez naukowców z ESA badaniach, jest to w zupełności wystarczające i, co najważniejsze, pozwoli to nie przeoczyć wszystkiego tego, co interesujące, czyli śladów życia.

Naukowcy wybrali właśnie dwie najbardziej odpowiednie lokalizacje do lądowania urządzenia. Jest to Oxia Planum i Mawrth Vallis, które znajdują się na północ od równika planety i zawierają bardzo interesującą historię geologiczną, co jest szczególne ważne, gdy w grę wchodzi zadanie poszukiwania śladów życia.

Przelot nad obszarem Mawrth Vallis na Marsie.

Mawrth Vallis jest kanałem wypływowym na granicy między południowymi wyżynami i północnymi nizinami. Znajdują się tak warstwowe osady, jedne z największych wychodni minerałów ilastych i krzemianów warstwowych na Marsie.

Ich obecność wskazuje na obecność w przeszłości wody w stanie ciekłym. Różnorodność wodonośnych minerałów i możliwość, że zawierają one w sobie zapis dawnego, przyjaznego dla życia środowiska na Marsie sprawia, że prawdopodobnie tam ostatecznie osiądzie łazik ExoMars.

Zdjęcia satelitarne obszary Oxia Planum na Marsie.

Oxia Planum również zawiera jedną z największych wychodni skał ilastych, które są datowane na ok. 3,9 miliarda lat. Znajdują się tam obfite pokłady żelaza, magnezu, glinu, co wskazuje, że woda odgrywała tam ogromną rolę w procesie formowania jest całego obszaru.

Finałowe miejsce lądowania łazika ExoMars ma być znane w 2019 roku.

Źródło: / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas