Obserwujemy już 15 tysięcy kosmicznych skał
Specjaliści z programu Near Earth Object (NEO) poinformowali, że obserwują już 15 tysięcy obiektów przemierzających otchłań kosmosu i potencjalnie zagrażających naszej planecie. Co ciekawe, katalog przed trzema laty liczył zaledwie 10 tysięcy pozycji, jak więc widzimy, jest coraz lepiej...
Specjaliści z programu Near Earth Object (NEO) poinformowali, że obserwują już 15 tysięcy obiektów przemierzających otchłań kosmosu i potencjalnie zagrażających naszej planecie. Co ciekawe, katalog przed trzema laty liczył zaledwie 10 tysięcy pozycji, jak więc widzimy, jest coraz lepiej.
Co tydzień zespoły na całym świecie odkrywają średnio 30 nowych tego typu obiektów. Naukowcy cieszą się z tego faktu, gdyż sądzą, że udało im się odkryć już blisko 90 procent obiektów o średnicy powyżej 1000 metrów, które uderzając w Ziemię mogłyby doprowadzić do globalnej katastrofy.
Niestety, wciąż kuleje system wykrywania mniejszych ciał niebieskich o średnicy poniżej 100 metrów, bo obserwujemy ich zaledwie 10 procent oraz 40 metrów odpowiednio 1 procent.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w najbliższych latach planuje uruchomić kilka nowych teleskopów o szerokim kącie obserwacji nieba, dzięki którym wykrywanie nowych obiektów znacznie przyspieszy.