Odwracanie starzenia testowane na ludziach

W zeszłym roku naukowcy z Harvardu ogłosili, że udało im się prawdopodobnie znaleźć metodę na odwrócenie starzenia - działała ona na myszach, a niedawno rozpoczęto pierwszą fazę testów klinicznych na ludziach. I wyniki testów są bardzo obiecujące.

W zeszłym roku naukowcy z Harvardu - działała ona na myszach, a niedawno rozpoczęto pierwszą fazę testów klinicznych na ludziach. I wyniki testów są bardzo obiecujące.

Badacze z Harvardu wzięli pod lupę jeden ze związków naturalnie występujących w naszym organizmie - dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD; występuje on w naszych organizmach w formie utlenionej NAD+ oraz zredukowanej NADH) - który w procesie oddychania komórkowego pełni bardzo ważną rolę. Jego pochodne są akceptorami elektronów i protonów, które w dalszej drodze łańcucha oddechowego przetwarzane są w energię chemiczną - ATP.

Uwagę naukowców przykuło to, że stężenie NAD w organizmie wraz z wiekiem spada u osobnika starszego osiągając 50% tego co można znaleźć u osoby młodej.

Testy prowadzone na myszach były bardzo obiecujące, bo okazało się, że osobniki dwuletnie - a więc już dość wiekowe - po suplementacji mononukleozydem nikotynamidowym (NMN) - półproduktem NAD+ zaczynają przypominać myszy półroczne, a więc w kwiecie wieku. Odwrócenie starzenia nastąpiło już po tygodniu kuracji i utrzymywało się we wszystkich możliwych aspektach.

Pierwsza faza testów klinicznych, która prowadzona jest na niewielkiej próbce, wykazuje, że u ludzi efekt może być równie pozytywny i naukowcy liczą, że w ciągu maksymalnie kilku lat uda się ze sturocentową pewnością potwierdzić działanie i bezpieczeństwo stosowania tej kuracji.

Zdaniem głównego autora badań - profesora Davida Sinclaira - jego odkrycie może swego czasu być porównywalne do odkrycia antybiotyków. Gdy ludzie będą dożywali dziewięćdziesiątki ciesząc się dobrym zdrowiem na obecne czasy będziemy patrzeć tak jak dziś patrzymy na czas gdy ludzie umierali od drobnych infekcji.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas