Pająki zbudują instalacje kosmiczne na orbicie

Budowa statków kosmicznych i teleskopów oraz późniejsze ich wyniesienie w kosmos, jest niewyobrażalnie kosztowne, a często nawet niewykonalne, z powodu ograniczeń technologicznych. Jednak wkrótce może się to zmienić za sprawą NASA i Tethers Unlimited.

Budowa statków kosmicznych, stacji orbitalnych i teleskopów oraz późniejsze ich wyniesienie w kosmos, jest niewyobrażalnie kosztowne, a często nawet niewykonalne, z powodu ograniczeń technologicznych.

NASA i firma Tethers Unlimited chcą ten proces maksymalnie uprościć oraz sprawić, że koszty takich przedsięwzięć będą nieporównywalnie mniejsze z obecnymi. Rewolucja ma polegać na zastosowaniu małych robotów-pająków, które tak naprawdę są drukarkami 3D/4D.

Maszyny o nazwie SpiderFab będą przystosowane do pracy w przestrzeni kosmicznej, więc nie straszne im będą ekstremalne warunki tam panujące. Dzięki pająkom będą mogły powstać elementy do budowy stacji, statków i sond kosmicznych czy teleskopów, praktycznie o nieograniczonych wymiarach.

Jakby tego było mało, mądre wykorzystanie warunków małej grawitacji sprawi, iż będzie można wydrukować, a następnie skonstruować urządzenia, które będą cechować się większą mocą, rozdzielczością, przepustowością, czułością, wytrzymałością oraz mniejszą wagą.

Zanim jednak powstaną kosmiczne fabryki pełne robotów-pająków, minie trochę czasu, gdyż Tethers Unlimited oczekuje od NASA większego dofinansowania swoich badań, aby móc pokonać kilka ograniczeń technologicznych. Gdy to się uda, rozwój przemysłu kosmicznego znacząco przyspieszy.

W przyszłości, kiedy podróże kosmiczne będą czymś naturalnym i powszechnym, nie będziemy produkować najróżniejszych instalacji na Ziemi i transportować ich na Księżyc, planetoidy czy planety. Będą one powstawać z pomocą takich robo-pająków już na miejscu np. z dostępnych tam materiałów.

Źródło: / Fot. Tethers Unlimited/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas