Pierwsze trójwymiarowe zdjęcie Plutona
Chodzi tutaj o region Tartarus Dorsa, który znajduje się na wschód od obszaru o nazwie Tombaugh Regio, czyli słynnego "serca" Plutona. Zdjęcie 3D tej części najbardziej znanej planety karłowatej to strzał w dziesiątkę, ponieważ nazywana jest ona "skórą węża"...
Chodzi tutaj o region Tartarus Dorsa, który znajduje się na wschód od obszaru o nazwie Tombaugh Regio, czyli słynnego "serca" Plutona. Zdjęcie 3D tej części najbardziej znanej planety karłowatej to strzał w dziesiątkę, ponieważ nazywana jest ona "skórą węża", a to za sprawą unikalnej faktury powierzchni.
Na fotografii możecie zobaczyć rozciągające się na kilka kilometrów wgłębienia, które głębokie są na setki metrów. Naukowcy z NASA zaznaczają, że jest to bardzo niezwykły region, gdyż formacje występujące na nim są unikalne w skali całego Układu Słonecznego.
Póki co dokładnie nie wiadomo, jak powstał Tartarus Dorsa, ale sądzi się, że odpowiedzialny za ukształtowanie tego terenu może być metanowy lód. Powyższe zdjęcie udostępnione w technologii 3D powstało 14 lipca ubiegłego roku, w trakcie przelotu obok Plutona sondy New Horizons.