PlayStation 4 – poradnik dla kupujących konsolę

Konsola PlayStation 4 jest już na rynku od jakiegoś czasu, ale wiele osób wciąż nie zdecydowało się na zakup, czekając na nowszy model lub obniżkę ceny. Myślę, że zapowiedziany właśnie model z PS4 wyposażony w dysk 1 TB oraz obniżka ceny wersji z 500 GB dyskiem to doskonała okazja. W naszym poradniku znajdziecie informacje na co zwrócić uwagę, co dokupić i w jakie gry warto zaopatrzyć się na starcie.

Konsola PlayStation 4 jest już na rynku od jakiegoś czasu, ale wiele osób wciąż nie zdecydowało się na zakup, czekając na nowszy model lub obniżkę ceny. Myślę, że zapowiedziany właśnie model z PS4 wyposażony w dysk 1 TB oraz obniżka ceny wersji z 500 GB dyskiem to doskonała okazja. W naszym poradniku znajdziecie informacje na co zwrócić uwagę, co dokupić i w jakie gry warto zaopatrzyć się na starcie.

Konsola PlayStation 4 jest już na rynku od jakiegoś czasu, ale wiele osób wciąż nie zdecydowało się na zakup, czekając na nowszy model lub obniżkę ceny. Myślę, że zapowiedziany właśnie model z PS4 wyposażony w dysk 1 TB oraz obniżka ceny wersji z 500 GB dyskiem to doskonała okazja. W naszym poradniku znajdziecie informacje na co zwrócić uwagę, co dokupić i w jakie gry warto zaopatrzyć się na starcie.

 

Interfejs konsoli upodobnił się nieco do nowego Windowsa. Postawiono na elastyczność, prostotę obsługi oraz otwarcie na serwisy społecznościowe.

Reklama

Dzięki usłudze Remote Play można pograć także na urządzeniach z rodziny PlayStation Mobile. Dotyczy to przenośnej konsoli PlayStation Vita oraz smartfonów Sony Experia. Urządzenia trzeba najpierw sparować ze stacjonarną konsolą i wtedy zabawa jest dostępna także na małych ekranach. Oczywiście nie jest ona tak komfortowa jak na dużym TV, ale można przywyknąć.

W sklepach pojawiło się także PlayStation TV. W praktyce jest to PS Vita zubożone o ekran i przyciski. Jego głównym przeznaczeniem jest streamowanie gier z PlayStation 4 stojącego w innym pomieszczeniu na dodatkowy telewizor. Dzięki temu rozwiązaniu, można dużo taniej, pograć w sypialni lub drugim pokoju, gdyż żona ogląda ulubiony serial. PlayStation TV można w tej chwili kupić za kwotę ok. 250 zł. Oczywiście z poziomu tej konsolki można odpalać również gry z PS Vita i grać na dużym ekranie, ale nie spodziewajcie się, że będą one wyglądały oszałamiająco. W tym przypadku musicie posiadać dodatkowego pada, gdyż PS TV sprzedawane jest bez kontrolera.

Jeśli chodzi o technikalia, to:  system PS4 opiera się na potężnym układzie scalonym wyposażonym w osiem rdzeni x86-64, najnowocześniejszym procesorze graficznym 1,84 TFLOPS oraz 8 GB ultraszybkiej wbudowanej pamięci systemowej GDDR5.

W tej chwili na rynku znajduje się wiele opcji zakupu PS4. Można nabyć tzw. golasa, czyli konsolę z padem i do tego dokupić pozostałe akcesoria oraz gry, albo skorzystać z ofert pakietów, w których często znajduje się nawet kilka tytułów gier. To pozostawiam już do samodzielnego przemyślenia.

W poradniku skupiam się także tylko na licencyjnych akcesoriach, produkowanych przez Sony. Wiadomo, że są one droższe od zastępników, ale zapewniają też komfort użytkowania, a poza tym ja tylko wskazuję drogę i elementy, które mogą się przydać. Myślę, że każdy czytelnik poszuka sobie już dalej tego, co go interesuje i jest w zasięgu finansowym.

Kontroler DualShock 4

Każdy typowy zestaw konsoli PS4 kupujemy wraz z jednym kontrolerem DualShock 4. Oczywiście przytrafiają się okazje, kiedy dołączany jest drugi, ale zwyczajowo mamy jeden. Jeśli marzycie o zabawie w więcej osób, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe. Obecnie cena pada do PS4 oscyluje w okolicach 250 zł. Oprócz standardowej – czarnej – edycji, na rynku dostępne są białe i czerwone. Wydaje mi się, że inwestycja w dodatkowego pada jest o wiele bardziej racjonalna niż zakup kamerki, która póki co posiada mizerną bibliotekę obsługujących ją gier, a same komendy głosowe do obsługi konsoli nie są aż tak kuszące, aby pozbywać się kilku setek.

Oto jak wygląda pad DualShock 4. Gałki analogowe ustawiono szerzej, a ich górna część jest wklęsła. Spusty wyglądają zdecydowanie lepiej. Na padzie znalazło się miejsce dla panelu dotykowego oraz świecącego paska mającego lepiej identyfikować danego gracza, współpracować z kamerą oraz integrować w urządzeniu funkcjonalności PS Move. Pad ma przycisk Share odpowiedzialny za dzielenie się materiałami wideo i screenshotami z gier bezpośrednio w trakcie rozgrywki i zamieszczanie ich w Ustream, Twitch, YouTube czy na Facebooku.

Kamerka PlayStation 4 Eye

PlayStation 4 Eye przypomina nieco Kinect. To urządzenie przebudowano całkowicie w stosunku do poprzednika. Wyposażono je w dwie czułe kamery mogące rejestrować obraz w promieniu 85 stopni. W obudowie znalazło się cztery mikrofony. Użytkownik może logować się do konsoli poprzez rozpoznawanie twarzy. Nowa kamerka Sony działa zdecydowanie bardziej precyzyjnie niż PS Move.

Głównym mankamentem jest uboga biblioteka gier obsługujących kamerę. Niestety, nawet to co jest można potraktować raczej jako ciekawostkę niż tytuły zapewniające dobrą rozrywkę. Wydaje mi się, że kilkaset złotych zaoszczędzonych na kamerce lepiej zainwestować w dodatkowego pada lub PS +, albo jakieś gry. 350 zł.

PlayStation 4 Eye jest sprzedawane w Polsce bez specjalnego uchwytu do TV. Nie wiadomo czemu, ale trzeba sobie z tym poradzić samodzielnie. Wyjścia są dwa: taśma dwustronna lub zakup specjalnego uchwytu, czyli wydatek kolejnych kilkudziesięciu złotych.

Bezprzewodowy headset

Słuchawki bezprzewodowe dla PS4 Gold Wireless Headset posiadają wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1 a ponadto oferują możliwość ustawienia własnego trybu audio dla poszczególnych gier, likwidację szumów za pomocą wbudowanego mikrofonu, nakładki na słuchawki oraz kilka innych ciekawych funkcji. Słuchawki te mogą być również użyte bezprzewodowo z PS3 lub komputerach PC. PS Vita będzie musiała korzystać z połączenia kablowego i złącza słuchawkowego 3,5mm. Taka sama sytuacja tyczy się przy użyciu ze smartfonami.

Jest to wydatek w okolicach 370 zł.

Stacja ładująca do kontrolerów Sony do Playstation 4

Kontrolery do PS4 rozładowują się dość szybko, a więc z pewnością dotknie Was potrzeba ładowania. Można to wykonywać kablem USB podłączonym do konsoli, ale stacja ładująca jest zdecydowanie wygodniejsza, a przy okazji stanowi bezpieczną podstawę dla Waszych kontrolerów. Wydatek ok. 130 zł.

Abonament Playstation Plus

Dostępny jest w kilku wariantach: miesiąc, 90 dni i rok. W przypadku rocznego abonamentu płacimy 199 zł. Co to nam daje? Dzięki PS + możecie grać w multiplayerze, ale dodatkowo co miesiąc możecie pobierać darmowe gry, przygotowane specjalnie dla posiadaczy tej subskrypcji. Co więcej, jeśli macie więcej konsol, np.: PS Vita i PS3 to w ramach jednego abonamentu, dostajecie darmowe gry. W sumie jest to kilkanaście gier rocznie, których cena wielokrotnie przewyższa ceny sklepowe. Naprawdę warto się zaopatrzyć. Można go kupić z poziomu konsoli płacąc kartą kredytową lub jako zdrapkę. W tym drugim wypadku obowiązuje następująca procedura aktywacji:

 

- Zaloguj się do swojego konta Playstation Network (jeśli nie ma jeszcze konta to je swtórz)

- Odwiedź Playstation Store

- Wybierz ikonę "zrealizuj kody"

- Wpisz otrzymany 12 znakowy kod

- Postępuj według wskazówek na stronie

Karta do PlayStation Network

Karta do PlayStation Network o nominale 100 PLN - można za jej pomocą zasilać swój portfel PlayStation Store na PSP, PSV, PS3 oraz PS4. Za pomocą środków pozyskanych w ten sposób możemy kupować gry dostępne na Playstation Network w formie elektronicznej.

Gry

 

Przyszła pora na gry. Wiadomo, że to zawsze kwestia gustu, ale każda platforma ma swoje szlagier, na które z pewnością warto pokusić się na początku. Oto mój wybór na start.

 

 1. Grand Theft Auto V
 2. The Last of Us Remastered
 3. Bloodborne
 4. Middle-earth: Shadow of Mordor
 5. Rayman Legends
 6. Diablo III Reaper of Souls: Ultimate Evil Edition
 7. DriveClub
 8. Project Cars
 9. Wiedźmin 3: Dziki Gon
 10. LittleBigPlanet 3
   

Oczywiście nie zapomnijcie skorzystać ze sporej biblioteki gier dostępnych w postaci elektronicznej za pośrednictwem PlayStation Network. Można tam znaleźć wiele perełek, jak choćby: Life is Strange, Game of Thrones, Road not Taken, Child of Light, itd.

Uwaga! Jeśli pojawią się jakieś pytania dotyczące szczegółów konfiguracji lub ustawień, to służę pomocą. Dla zainteresowanych – mój nick na PSN – Allusel.

 

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy