Polacy w Arktyce w 1937 roku na filmie
Czesław Centkiewicz był jednym z najbardziej znanych polskich podróżników. Był także autorem szeregu powieści młodzieżowych i reportażowych poświęconych terenom podbiegunowym. Zobaczcie jego film, a na nim Arktykę z 1937 roku. Tyle się mówi o ociepleniu klimatu w Arktyce...
Czesław Centkiewicz był jednym z najbardziej znanych polskich podróżników. Był także autorem szeregu powieści młodzieżowych i reportażowych poświęconych terenom podbiegunowym.
Zobaczcie jego film, a na nim Arktykę z 1937 roku. Tyle się mówi o ociepleniu klimatu w Arktyce. Dzięki historycznym filmom polskich podróżników, możemy ujrzeć ten zakątek świata jeszcze zanim ten problem stał się tak poważny.
Pokażemy Wam Arktykę w całej swej surowości, dokładnie 75 lat temu. Film powstał podczas wyprawy Czesława Centkiewicza na Wyspę Niedźwiedzią (norw. Bjørnøya).
Co bardziej wrażliwych czytelników uprzedzamy, że sceny nie zostały ocenzurowane, a więc można ujrzeć m.in. obraz fok zarzynanych w znacznych ilościach.
Wyspa należy do Norwegii, stanowi najdalej na południe wysuniętą część Svalbardu. Jest położona w zachodniej części Morza Barentsa, mniej więcej w połowie drogi między Spitsbergenem a Przylądkiem Północnym.
Centkiewicz po raz pierwszy dotarł tam z polską wyprawą polarną w 1932 roku. Następnie wracał tam kilkukrotnie, m.in. w 1937 roku. To właśnie wtedy powstał czarno-biały film.
Po obejrzeniu filmu zapraszamy do zapoznania się z dawną lekturą szkolną: "Anaruk, chłopiec z Grenlandii" z 1937 roku pióra Centkiewicza.
Choć to książka skierowana do dzieci, to jednak pięknie opisuje tamtejszą kulturę i obyczaje, co powinno zaciekawić również starszych czytelników.