Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z Chinami

Prężnie rozwijająca się Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) nawiązała ścisłą współpracę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA). Obie agencje będą wymieniały informacje na temat badania kosmosu, w tym astrofizyki i badań Układu Słonecznego...

Prężnie rozwijająca się Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) nawiązała ścisłą współpracę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA). Obie agencje będą wymieniały informacje na temat badania kosmosu, w tym astrofizyki i badań Układu Słonecznego.

Naukowcy będą wspólnie analizowali dane satelitarne, a także prowadzili obserwacje i monitorowali zmiany klimatu oraz środowiska. Dane te będą wykorzystywane w rozwoju nauki o Ziemi w obu krajach. Polacy i Chińczycy będą również pracowali nad rozwojem nowych technologii kosmicznych, w tym najbardziej w tematach telekomunikacji.

"Chiny są jednym z największych graczy światowego sektora kosmicznego. Cieszymy się z podpisania porozumienia z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, bo otwiera ono drogę do realizacji ciekawych projektów dotyczących wymiany naukowej, organizacji sympozjów i warsztatów czy wreszcie innych wspólnych projektów kosmicznych" - powiedział prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Być może Polska wesprze Chiny w budowie nowej stacji kosmicznej. Fot. MeckanicalMind.

Państwo Środka jest jednym z liderów rozwoju technologii kosmicznych na świecie. Poczyniony przez Chiny, w ostatnich latach, gigantyczny postęp w zakresie eksploracji najbliższego nam kosmosu, sprawia, że Polska może wynieść z tej współpracy bardzie wiele dobrego.

Przypomnijmy, że instrumenty kosmiczne zaprojektowane i wyprodukowane w naszym kraju znajdują się na pokładach wielu sond należących do NASA i ESA. Współpraca z Chinami, które chcą zbudować stację na orbicie Ziemi, wybudować bazy na Księżycu i skolonizować Marsa, może więc zaowocować jeszcze większym udziałem polskich firm w przyszłości rozwoju przemysłu kosmicznego.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas