Polska staje się coraz bardziej innowacyjna
Polska ma szansę stać się naukową i technologiczną potęgą w Europie i na całym świecie, a to za sprawą m.in. drugiej ustawy o innowacyjności, w której polscy przedsiębiorcy zostali objęci 100-procentowym zwrotem podatku za wydatki poniesione w obszarach rozwoju i badań (R&D)...
Polska ma szansę stać się naukową i technologiczną potęgą w Europie i na całym świecie, a to za sprawą m.in. drugiej ustawy o innowacyjności, w której polscy przedsiębiorcy zostali objęci 100-procentowym zwrotem podatku za wydatki poniesione w obszarach rozwoju i badań (R&D).
Co prawda ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, ale od dwóch lat są już widoczne przesłanki, że z każdym rokiem w kwestiach innowacyjności, w naszym kraju jest coraz lepiej. Ten fakt potwierdza też najnowszy ranking innowacyjności krajów świata przygotowany przez Bloomberga.
Najnowszy ranking innowacyjności Bloomberga. Fot. Bloomberg.
Wynika z niego, że Polska względem ubiegłego roku awansowała w nim o jedną pozycję wyżej i teraz znajduje się na 21. miejscu na ponad 200 krajów świata. W 2016 roku byliśmy jeszcze na 23. pozycji. Polska rozwija się pod tym względem najszybciej ze wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wyprzedzamy Kanadę, Nową Zelandię, Islandię, Hiszpanię, Grecję czy Rosję, czyli kraje, które coś na świecie znaczą.
Ustawy o innowacyjności mają na celu wyrwanie Polaków z pułapki statusu taniej siły roboczej dla Zachodu. To wszystko będzie możliwe również dzięki Grupie Wyszehradzkiej jako start-up Europy. Zamieszkuje w niej 65 milionów ludzi, generuje 2 biliony dolarów PKB, posiada mnóstwo specjalistów w każdej dziedzinie, ma wiele innowacyjnych wizji i projektów.
Najnowszy ranking innowacyjności Bloomberga. Fot. Bloomberg.
Zgodnie z ustawą o Innowacyjności, rząd chce przeznaczać 1,7% PKB na Badania i Rozwój (B+R) do 2020 roku. Polska może więc niedługo stać się światowym symbolem innowacyjności.
Tym bardziej jest to prawdopodobne, że teraz Premierem Polski jest Mateusz Morawiecki, czyli człowiek, który będąc Ministrem Finansów wspierał innowacyjność, młodych przedsiębiorców, prowadzone przez nich projekty, zabierał ich na konferencje, spotkania i targi technologiczne, odbywające się w różnych krajach świata, aby mogli oferować swoje produkty technologicznym gigantom i nawiązać z nimi współpracę.
Najnowszy ranking innowacyjności Bloomberga. Fot. Bloomberg.
Niedawno Morawiecki zrekonstruował rząd, aby jeszcze efektywniej wykorzystać dostępne zasoby i powołał do życia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które skupi się na realizacji wielkich planów przemiany Polski w jeden z najbardziej innowacyjnych krajów świata. Trzymamy kciuki.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Bloomberg/PXHere