Radziecki łazik wylądował na Marsie w 1971 roku?

Rosjanie wysłali w 1971 roku łazik, który był pierwszym pojazdem w historii, który bezpiecznie osiadł na marsjańskim gruncie. Czy jednak misja nie została sfingowana? Najnowsze zdjęcia mogą rozwiązać zagadkę sprzed lat.

Rosjanie wysłali w 1971 roku łazik, który był pierwszym pojazdem w historii, który bezpiecznie osiadł na marsjańskim gruncie. Czy jednak misja nie została sfingowana? Najnowsze zdjęcia mogą rozwiązać zagadkę sprzed lat.

W krytycznych latach Zimnej Wojny kosmiczny wyścig między największymi mocarstwami świata osiągnął apogeum. Podczas, gdy Amerykanie zdobywali Księżyc, Rosjanie postawili sobie za cel Marsa. W 1971 roku wysłali ku Czerwonej Planecie serię sond.

Jedna z nich, Mars 3, miała być kluczowa, ponieważ w ramach niej na marsjańskiej ziemi wylądować łazik. Co stało się 2 grudnia 1971 roku o godzinie 13:49 czasu GMT? Rosjanie twierdzą, że lądownik bezpiecznie osiadł na gruncie, jednak po zaledwie 14 sekundach transmisji łączność została przerwana, a łazik PrOP-M nie został wypuszczony.

Przez ostatnie 42 lata teoria ta nie została potwierdzona, ale do czasu. W ostatnich dniach amatorzy śledzący poczynania amerykańskiego łazika Curiosity, znaleźli na zdjęciach satelitarnych wykonanych w 2007 roku przez sondę MRO, zaskakujący obiekt.

Co ciekawe znajdował się on w kraterze Ptolemaeus w miejscu o współrzędnych geograficznych odpowiadających położeniu lądownika Mars 3. Dlaczego odnalezienie obiektu na zdjęciach zajęło aż 6 lat?

Ponieważ obszar poszukiwań był bardzo rozległy, a więc żmudna analiza piksela po pikselu wymagała bardzo długiego czasu. Amatorzy astronomii są zdania, że na zdjęciach widoczny jest spadochron, rakietowy silnik hamujący i osłona termiczna.

Naukowcy zastrzegają, że potrzebna będzie jeszcze dokładniejsza analiza odkrytego na zdjęciach obiektu. Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę możliwości techniczne satelity MRO, nie będzie możliwe wykonanie zdjęcia lepszej jakości.

Być może w przyszłości, gdy na marsjańskiej orbicie umieszczony zostanie nowocześniejszy satelita, uda się ostatecznie potwierdzić lub też obalić odkrycie amatorów. Poniżej zamieszczamy zdjęcie stanowiące według amatorów dowód na odkrycie szczątków lądownika Mars 3.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas