Sieć 5G jako pierwsza pojawi się w... Chinach
W ubiegłym miesiącu Intel ogłosił przełom w technologii 5G, który prowadzi do rozpoczęcia jej testów i wdrażania na świecie. Będzie to możliwe dzięki platformie Intel 5G Mobile Trial Platform. Jest to pierwsze rozwiązanie na rynku zgodne z wprowadzanym standardem NR (New Radio)...
W ubiegłym miesiącu Intel ogłosił przełom w technologii 5G, który prowadzi do rozpoczęcia jej testów i wdrażania na świecie. Będzie to możliwe dzięki platformie Intel 5G Mobile Trial Platform. Jest to pierwsze rozwiązanie na rynku zgodne z wprowadzanym standardem NR (New Radio).
Tymczasem niesamowicie szybkim dostępem do globalnej sieci i jeszcze wyższym standardem komunikacji przyszłości jako pierwsi będą cieszyli się mieszkańcy... Państwa Środka. To właśnie w kilku chińskich metropoliach już w przyszłym roku planuje się rozpocząć testy standardu 5G.
Do tego czasu azjatyckie telekomy muszą zainstalować 100 tysięcy nowych stacji bazowych. W samym Szanghaju istnieje ich teraz ok. 7 tysięcy, więc jest masa pracy do wykonania, aby nowy standard komunikacji mógł mieć praktyczne zastosowanie.
Sieć 5G umożliwi szybszy rozwój technologii. Fot. Pexels.
Realizacją tego gigantycznego przedsięwzięcia zajmą się takie firmy jak ZTE Czy Huawei. Są one wspierane ogromnymi środkami finansowymi pochodzącymi z rządu i dzięki temu bez problemu są w stanie rywalizować z zagranicznymi koncernami.
Chiny muszą się spieszyć, aby być krok przed innymi krajami w temacie sieci 5G, bo konkurencja jest olbrzymia. Korea Południowa zaprezentuje np. swoją sieć 5G podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018, Japonia oficjalnie uruchomi pierwsze sieci 5G podczas Igrzysk Olimpijskich 2020, a amerykańskie telekomy rozpoczną testy polowe 5G nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
Jeśli Chinom uda się to uczynić na początku 2018 roku, to staną się światowym liderem na polu komunikacji przyszłości 5G.
Sieć 5G umożliwi szybszy rozwój świata Fot. Pexels.
Technologia 5G nie ma być tylko nowym standardem szybszej komunikacji z całym światem, ale przede wszystkim dzięki niej kraje świata zacząć rozwijać się znacznie szybciej gospodarczo, od transportu i energii, po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.
Nowy standard odmieni życie także zwykłych ludzi. Będzie oferowała ona bowiem prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 300 Mbps.
Przypomnijmy, że w naszym kraju również trwają prace nad 5G. Minister Cyfryzacji podpisała niedawno porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Rządowe agencje, naukowcy i przedsiębiorcy mają współpracować nad stworzeniem sieci piątej generacji. Anna Strężyńska chce, aby plan wdrożenia nowej, superszybkiej sieci w Polsce był ukończony do końca bieżącego roku.
Źródło: / Fot. Pexels